روانشناسی خانوادهسبک زندگی

چگونه بدون داشتن خانواده خوب؛ زندگی خوبی داشته باشیم

ما در انتخاب دوستان خود حق انتخاب داریم اما این حق انتخاب در مورد خانواده صدق نمی‌کند.در این مقاله به نقش خود فرد در داشتن زندگی سالم می‌پردازیم.

مقدمه

شما نمی‌توانید خانواده خود را انتخاب کنید ، اما می‌توانید تصمیم بگیرید که اعضای خانواده شما چگونه زندگی شمارا تحت تأثیر قرار دهند. برای زندگی خوب و بدون حمایت از خانواده ، می‌توانید دایره دوستان و آشنایان خود را گسترش دهید. با پیوستن به کلوپ‌های محلی و یادگیری فعالیت‌های جدید ، خود را سرگرم نگه‌دارید. به‌طورکلی زمان کمتری با افراد منفی ، ازجمله خانواده ، سپری کنید و در مورد رفتارهایی که با شما می‌شود مرز تعیین کنید.

به دوستان خود اعتماد کنید

بعدازاینکه یکی از نزدیکانتان به شما آسیب رساند مهم است که تشخیص دهید دوستانتان خصوصیات مثبت و خوبی دارند یا نه. لحظه‌ای صبر کنید و به زمان‌هایی فکر کنید که دوستان برای شما می‌گذارند. سپس به دنبال دوستانی باشید که منافع مشترک شمارا با شما در میان بگذارند و شمارا دررسیدن به اهداف زندگی خود پشتیبانی می‌کنند.

اگر در خانه با خانواده زندگی می‌کنید ، برنامه‌هایی برای دیدار با دوستان خود در جای دیگر داشته باشید. این باعث می‌شود فاصله بین این دو گروه نیز حفظ شود. یا ، شما همیشه می‌توانید با دوستان خود به‌صورت آنلاین گپ بزنید و به همین ترتیب کمی از ناراحتی خود بکاهید.

شب‌ها را در خارج خانه بگذرانید

اگر دوستانتان مشغول هستند ،خودتان به‌تنهایی به‌صرف شام یا فیلم بروید. لذت بردن از تنهایی خود نیز مهم است. اگر شما در یک خانواده بزرگ به دنیا آمده‌اید و عادت دارید که در محاصره مردم باشید ، این ایده خوبی است که خود را مجبور به انجام فعالیت‌های انفرادی کنید. این کار اعتمادبه‌نفس شمارا تقویت می‌کند و نشان می‌دهد که تقریباً می‌توانید به‌تنهایی کار خود را انجام دهید.

برخی از فعالیت‌های یک‌به‌یک یا گروه‌های کوچک را نیز برنامه‌ریزی کنید ، مانند ملاقات با یک دوست برای نوشیدن قهوه و یا پیاده‌روی باهم. این فعالیت‌ها بیشتر روی مکالمه تمرکز دارند.

دعوت‌ها را بپذیرید

اگر یکی از دوستان از شما می‌خواهد فعالیتی انجام دهید یا با آن‌ها کلاس بروید، فقط بله بگویید. نشان دادن در دسترس بودن شما در مواقعی که اوضاع خوب است؛ آن‌ها را ترغیب به اعتماد کردن در مواقعی که شرایطتتان خوب نیست می‌کند. همچنین گفتن بله به شما کمک می‌کند تا شخصی باشید که وقتی دیگران می‌خواهند کار جالبی انجام دهند روی شما حساب کنند. اگر نمی‌توانید این کار را انجام دهید ، حتماً در همان مکالمه فعالیت (یا فعالیت دیگری) را بیان کنید تا به آن‌ها بگویید منظور شما چیست. و این بدان معنی است که شما ممکن است به‌عنوان یک منبع عاطفی به آن‌ها اعتماد کنید.

به یک سرگرمی طولانی‌مدت بپردازید

اگر با خانواده خود زندگی می‌کنید و محصل هستید ، شرکت در اکیپ‌های دست جمعی بهانه‌ای برای شما خواهد بود تا خود را از فضای منفی خانه دور کنید. اگر محصل نیستید ، این وظیفه شماست که راه‌های معاشرت و گسترش دایره اجتماعی خود را در ورای خانواده خود بیابید. به‌صورت آنلاین به جستجوی گروه‌هایی از افراد منطقه خود بپردازید که برای پیگیری علایق یا سرگرمی‌های مشترک جمع می‌شوند.

برای یادگیری چیزهای جدید کلاس بروید

مدت‌هاست که ثابت‌شده است انجام یک کار جدید؛نه‌تنها مغز شمارا سرزنده و درگیر نگه می‌دارد بلکه با تقویت اعتمادبه‌نفس و توانایی‌های حل مسئله ، باعث رشد عاطفی شما می‌شود. به دنبال کلاسهای مختلف بزرگ‌سالان در منطقه خود به‌صورت آنلاین باشید. ثبت‌نام در یک کلاس ورزشی ، مانند یوگا ، به شما کمک می‌کند تا بدن خود را در فعالیت مرد نظر حفظ کنید. درخواست کمک از اعضای کلاس راه دیگری برای گسترش دایره اجتماعی شما در ورای خانواده است.

برای انجام امور مختلف داوطلب شوید

این به شما کمک می‌کند تا دریابید که همه ، در یک‌زمان یا زمان دیگر ، با شرایط دشوار روبرو هستند. همچنین ممکن است هنگام داوطلب شدن به کاری  مانند آشپزی یا نقاشی ، اشتیاق جدیدی پیدا کنید. برای فرصت‌های داوطلبانه در منطقه خود به‌صورت آنلاین جستجو کنید و سپس برای کسب اطلاعات بیشتر مستقیماً با آن‌ها تماس بگیرید.

بین خود و نزدیکان خود فاصله بگذارید

اگر با خانواده خود زندگی می‌کنید ، سعی کنید از مناطق مشترک مانند اتاق نشیمن اجتناب کنید. اگر دور از خانه زندگی می‌کنید ، سعی کنید کمتر و کمتر به خانواده خود مراجعه کنید. مکالمات تلفنی یا پاسخ‌های متنی خود را کمتر کنید. با عدم مراجعه به خانه، فاصله جسمی خود را از خانواده خود ایجاد کنید.

اگر نزدیکانتان از فاصله فزاینده شما سؤال می‌کنند ، ممکن است بگویید ، “من اخیراً واقعاً مشغول کار بوده‌ام” و در همین مرحله صحبت را تمام کنید. به خاطر داشته باشید که وقتی افراد عادت دارند که پاسخ خاصی را از شما دریافت کنند و ناگهان این پاسخ را نشنوند ، طبیعی است که به شما بیشتر فشارمی آوردند. وقتی سعی می‌کنید فاصله خود را حفظ کنید ، برای مقداری فشار روانی آماده‌باشید.

به یاد داشته باشید که”نه بگویید

بخشی از تعیین مرزها؛ یادگیری آنچه مایل هستید برای دیگران انجام دهید یا ندهید است. اگر باید باکسی رابطه برقرار کنید ، ممکن است خودتان برنامه‌هایی را تنظیم کنید.اگر اعضای خانواده‌تان از شما خواسته‌اند كاری را انجام دهید كه به هر نحوی برای سلامتی مضر باشد ، فقط بگویید ، “نه” ، نیازی به توضیحی ندارید.

البته اگر با والدین خود زندگی می‌کنید ، بیشتر با قوانین و درخواست‌های آن‌ها مواجه می‌شوید. بنابراین ، هنگام گفتن “نه” دقت کنید و به‌صورت مستقیم نه نگویید.

در فرزند پروری کلاس بگذرانید

اگر نگران این هستید که چه نوع زندگی خانوادگی را به‌عنوان والدین می‌توانید ایجاد کنید ، ترس خود را کم کنید و با ثبت‌نام در کلاس مراقبت از کودک یا فرزند پروری ، خود را آموزش دهید. مربیان به شما نشان می‌دهند که یک چرخه خانوادگی منفی لازم نیست خود را تکرار کند. و آن‌ها به شما ابزاری می‌دهند تا بفهمید که اقدامات والدین چه فایده‌ای دارند و چه مضراتی دارند.

به یک مشاور مراجعه کنید

اگر در مدرسه هستید ، می‌توانید به مشاور مدرسه بروید و معمولاً این مشاوره رایگان است. گاهی اوقات بسیار مفید است که شخصی بی‌طرفانه به نگرانی‌های شما گوش کند. یا اگر نگران مدل‌سازی رابطه خود با والدین هستید ، ممکن است بخواهید مشاوره در رابطه را بررسی کنید.

 بحث در مورد سابقه خانوادگی با یک مشاور به شما نشان می‌دهد که مقصر بودن شما در قبال خانواده‌تان اشتباه است. شما فقط مسئولیت انتخاب و اقدامات خود هستید.

همچنین کتاب‌های بسیار خوبی در این زمینه وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند یاد بگیرید که چگونه حفظ مرزها را یاد بگیرید و روابط سالم‌تری داشته باشید.

تعطیلات خود را مشغول باشید

گذراندن وقایع و تاریخ‌های خاص مانند سالگردها و تعطیلات در خانه و محیط خانواده ، می‌تواند بسیار دشوار و احساسی باشد. برای اینکه در این مواقع حالت مثبت خود را حفظ کنید ممکن است اضافه‌کاری در محل کار مفید باشد. یا یک برنامه کامل از فعالیت‌های اجتماعی را حفظ کنید. مشغول بودن به کاری به شما یادآوری می‌کند که شما یک فرد مولد با یک زندگی خوب هستید.

متوجه باشید بعضی روزها سخت تر خواهند بود

سعی کنید وضعیت روحی خود را به‌صورت هفتگی و روزانه ارزیابی کنید. اگر روزی احساس کمبود کردید خود را اذیت نکنید. آن روز با نوشتن در مورد آن غم بگذرانید ، به خودتان اجازه دهید گریه کنید ، یا با یک دوست قابل‌اعتماد صحبت کنید. این بخشی از روند بهبود است. سپس سعی کنید روشی پیدا کنید که روز بعد فوق‌العاده باشد.مثلاً به رستوران موردعلاقه خود بروید. همچنین ممکن است مفید باشد که به دوستانتان بگویید  چه روز بدی رادارید؛ آن‌ها ممکن است در تلاش باشند تا شمارا از عامل ناراحتی‌تان دور کنند و حواس‌پرتی در شما به وجود آورند. وقتی فرصت انجام این کار را داشتید ، حتماً از این موقعیت استفاده کنید.

به روش‌های تعامل سالم توجه کنید

اگر در کل زندگی شما با اختلال در عملکرد و احساسات منفی احاطه‌شده است ، شاید لازم باشد راه‌های مثبت و حمایتی در مورد درمان مردم را مشاهده و درک کنید. برخی از مطالب راجع به روابط سالم بین فردی را انتخاب کنید و بخوانید. با خودتان صبور باشید.

از الگوهای مثبت پیروی کنید

اگر یک جوان بالغ هستید ، به اطراف خود بنگرید تا افراد دیگری را پیدا کنید که بتوانید به آن‌ها احترام بگذارید و دنبال کنید. آن‌ها می‌توانند کسی باشند که شما در حال حاضر زمان زیادی را با آن‌ها  می‌گذرانید ، مانند یک معلم یا مربی. آن‌ها می‌توانند فردی باشند که شما شخصاً آن را نمی‌شناسید ، مانند یک ورزشکار حرفه‌ای.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا