روانشناسی خانواده

چگونه ارزش‌های خانوادگی خود را تعریف کنید

ارزش‌های شما اصول اخلاقی شما هستند. ارزش‌ها اغلب راهنمایی برای تصمیماتی که می‌گیرید هستند و نحوه زندگی کردن شمارا تحت تأثیر می‌گذارند.با ما همراه باشید

ارزش‌های خانوادگی و شخصی خود را تحلیل کنید

ارزش‌ها هم مهم هستند و هم شخصی و هم خانوادگی ، اما افراد کمی درواقع ارزش‌های واقعی خود را انتخاب می‌کنند. در عوض ، اکثر مردم از ارزش‌هایی که در کودکی آموخته بودند پیروی می‌کنند. برای ساختارشکنی ارزش‌های خود ، به کودکی خود بی اندیشید و تعیین کنید که چه ارزش‌هایی را جذب کرده‌اید. به ارزش‌های خاص فکر کنید. به‌عنوان‌مثال ، آیا والدین شما برای دین ، تحصیلات یا ثروت ارزش قائل بودند؟ این ارزش‌گذاری چه تأثیری بر سالهای سازنده شما داشته است؟

در نظر بگیرید که از والدین خود بخواهید ارزش‌های خود را با شما در میان بگذارند. از آن‌ها بپرسید که آن‌ها چه چیزی را به‌عنوان ارزش‌های خانوادگی قلمداد می‌کنند و از آن‌ها بپرسید که چگونه آن‌ها را در پیشرفت شما ادغام کرده‌اند.

در انتخاب‌های اصلی زندگی تأمل‌کنید

وقتی به ارزش‌های قبلی خود فکر کردید ، مدتی وقت بگذارید تا فکر کنید که آیا در طول زندگی ارزش‌های مشابه خود را حفظ کرده‌اید یا خیر. به تصمیمات اساسی که در زندگی‌ات گرفته‌اید تأمل‌کنید. آیا زندگی خانوادگی شما ارزش‌هایی را که در ابتدا داشتید نشان می‌دهد؟ یا اینکه با بزرگ‌تر شدن تکامل‌یافته‌اید؟ سؤالاتی از قبیل این‌ها می‌تواند به شما در تعریف ارزش‌های شما کمک کند.

شما همچنین می‌توانید در مورد انتخاب شغلی خود تأمل‌کنید. به‌عنوان‌مثال ، اگر مبارزه برای عدالت اجتماعی یک ارزش اصلی شما است ، آیا شما یک مسیر شغلی مانند کار اجتماعی را انتخاب کرده‌اید که آن ارزش را نمایان می‌کند؟

یک روش برای فهمیدن اینکه ارزش‌های شما چیست ، بررسی نحوه خرج کردن پول است. آیا بیشتر پول شما  برای سرگرمی شما خرج می‌شود؟ یا برای مسافرت رفتن؟ یا به خیرات یا برای کارهای سیاسی پول خرج می‌کنید.

ارزش‌های مشترک را در نظر بگیرید

فهرستی از تمام مقادیری که برای شما مهم است تهیه کنید. این‌یک روش عالی برای همه اعضای خانواده شما در مورد ارزش‌ها است. از هرکدام از اعضای خانواده که می‌توانند بنویسند؛ بخواهید تا فهرستی تهیه کنند. خانواده شما می‌توانند مقادیر موجود در هر لیست را برای کمک به شما در تعیین مهم‌ترین موارد برای همه شما درج کنند.

ارزش‌های مشترک عبارت‌اند از: صداقت ، تعادل ، دلسوزی ، سخاوت ، سلامتی ، شوخ‌طبعی ، یادگیری ، خرد ، رهبری و شفقت.

ارزش‌ها را دسته‌بندی کنید. به‌عنوان‌مثال ، دسته‌های شما می‌توانند شامل: شخصیت ، شغل ، خانواده ، دوستان ، سلامتی باشند. سعی کنید فهرستی از ارزش‌ها را جستجو کنید و بفهمید در کدام دسته قرار خواهد گرفت. این سازمان‌دهی می‌تواند به‌وضوح در مورد آنچه برای شما مهم است منجر شود.

سؤالات خود را بپرسید

هنگامی‌که مدتی را به فکر کردن به ارزش‌های شخصی خود گذرانیدید ، وقت آن است که بفهمید چگونه آن‌ها را با بقیه خانواده خود ادغام کنید. برای انجام این کار ، همه شما باید به‌طور مؤثر با یکدیگر ارتباط برقرار کنید. روند کار را با پرسیدن سؤال‌ها شروع کنید.

از خانواده خود بخواهید که برای شما در مورد ارزش‌ها به شما بپیوندند. با طرح سؤالات بازمانند “مهم‌ترین چیز برای خانواده ما چیست؟”

شما همچنین می‌توانید این سؤالات را بپرسید ، “چه چیزی باعث خوشبختی شما می‌شود؟ این امر چگونه می‌تواند بر خانواده ما تأثیر بگذارد؟”

سؤالات خوب دیگری که باید پرسید عبارت‌اند از: “چه چیزی باعث افتخار شما در مورد خانواده‌تان می‌شود؟” یا “وقتی به خانه می‌آیی منتظر چه چیزی هستی؟”

همچنین می‌توانید سعی کنید “چه چیزی شمارا در مورد خانواده‌تان شرمسار می‌کند؟” و “خانواده برای شما چه چیزی را فراهم می‌کند که شما از دوستان نمی‌توانید دریافت کنید؟”

در نظر بگیرید که هر یک از اعضای خانواده به‌صورت جداگانه به این سؤالات پاسخ دهند. سپس می‌توانید پاسخ صریح و صادقانه را مقایسه کنید.

اعضای خانواده خود را نیز به سؤال کردن تشویق کنید.

شنونده خوبی باشید

در حین بحث و گفتگو در خانواده ، مهم است که همه شما مهارت شنیدن خوب را تمرین کنید. برای نشان دادن اینکه گوش می‌دهید ، سؤالات بعدی را مطرح کنید. به‌عنوان‌مثال ، اگر شریک زندگی شما می‌گوید که صداقت را ارج می‌نهد ، از او بپرسید که چگونه می‌تواند این مسئله موردتوجه خانواده قرار بگیرد.

همچنین می‌توانید از نشانه‌های غیرکلامی برای نشان دادن گوش شنوایی استفاده کنید. وقتی کسی در حال صحبت است ، سرخود را تکان دهید و لبخند بزنید تا ازآنچه گفته می‌شود قدردانی کنید.

درحالی‌که این مکالمه مهم رادارید سعی کنید عوامل مزاحمت را محدود کنید. از همه بخواهید تلفن‌های همراه خود را کنار بگذارند و تلویزیون را خاموش‌کنید.

ارزش‌های خانواده خود را تقویت کنید

هنگامی‌که مدتی را صرف گفتگو در مورد ارزش‌های خانوادگی و لذت بردن از زمان باکیفیت در کنار هم کردید ، می‌توانید روند تعریف دقیق‌تری از ارزش‌های خانوادگی خود را آغاز کنید. مدتی وقت بگذارید تا کنار هم بنشینید و فهرستی از مقادیر مهم را تهیه کنید. شما می‌توانید این ارزش‌ها را به‌عنوان رهنمودهای محکمی که خانواده شما با قبول زندگی در آن فکر می‌کنند ؛ در نظر بگیرید.

نوشتن موارد می‌تواند به خانواده شما کمک کند شفافیت ذهنی در مورد ارزش‌های مشترک را کسب کنند.

به‌عنوان‌مثال ، می‌توانید “ایمنی” را به‌عنوان یکی از ارزش‌های اصلی خانواده خود انتخاب کنید. سپس هر یک از اعضای خانواده می‌تواند چگونگی تعهد به این ارزش را نشان دهد. شما می‌توانید متعهد شوید که همیشه محدودیت سرعت را هدایت کنید. دختر شما می‌تواند قول دهد همیشه در هنگام سوارشدن بر دوچرخه خود کلاه ایمنی بپوشد.

اطمینان حاصل کنید که فرزندانتان درگیر ارزش‌ها هستند

با تعریف ارزش‌های خانوادگی خود به‌عنوان یک تصمیم خانوادگی رفتار کنید. اگر فرزندان شما نوجوان هستند ، مطمئن شوید که احساس می‌کنند بخش مهمی از روند ارزش‌های خانوادگی هستند.

همچنین می‌توانید بچه‌های خود را تشویق کنید تا نظرات خود را توضیح دهند. سعی کنید بگویید ، “درباره این انتخاب چه چیزی را دوست دارید؟ چرا فکر می‌کنید اضافه کردن طنز به‌عنوان یک ارزش خانوادگی بهترین گزینه است؟

بیانیه مأموریت بنویسید

پس از تأمل در ارزش‌های خود و بحث در مورد آن‌ها با خانواده ، باید ایده خوبی برای تعریف ارزش‌های خانوادگی خود داشته باشید. یک‌راه برای تحکیم آن‌ها نوشتن بیانیه مأموریت است. این سندی است که نشان می‌دهد ارزش خانواده شما چیست و همچنین می‌تواند شامل اهداف شود. بیانیه رسالت عبارت رسمی از ارزش‌هایی است که شما به‌عنوان یک خانواده به اشتراک می‌گذارید.

هدف خانواده خود را بنویسید و یک استراتژی برای اطمینان از اینکه در این هدف متمرکز هستید باقی بمانید.

سعی کنید مقدمه‌ای بنویسید که بیان کند چرا خانواده شما این ارزش‌های خاص را انتخاب می‌کنند. شما می‌توانید در مورد چگونگی تعهد خانواده خود به این ارزش‌ها صحبت کنید تا به پیشرفت‌های زندگی خوب کمک کند. معرفی لازم نیست طولانی باشد ، فقط یک پاراگراف کافی است.

ارزش‌ها را لیست کنید. شما می‌توانید آن‌ها را بر اساس دسته‌بندی‌هایی مانند سلامت ، خوشبختی ، تعادل و ثبات سازمان‌دهی کنید. سپس می‌توانید استراتژی خانواده خود را برای چسبیدن به هر یک از این مقادیر نشان دهید.

می‌توانید بیانیه مأموریت را چاپ کرده و آن‌ها را قاب‌بندی کنید. آویختن آن در خانه خود یک‌راه خوب برای یادآوری ارزش‌ها برای هر یک از اعضای خانواده شما است.

روزانه به ارزش‌های خود و خانواده فکر کنید

هرروز چند دقیقه وقت بگذارید تا با خودتان چک کنید. در پایان هرروز می‌توانید از خودتان سؤال کنید. سعی کنید فکر کنید ، “عملکردهای من امروز چگونه باارزش شماره 1 ارتباط داشتند؟ در مورد ارزش شماره 2 چطور؟” این تنها چند دقیقه از وقت شما طول می‌کشد ، اما می‌تواند در نگه‌داشتن مقدمات و ارزش‌های خود بسیار مفید باشد.

از همه اعضای خانواده خود بخواهید که این عادت را بپذیرند. هنگامی‌که شما یک بیانیه مأموریت دارید که به‌راحتی قابل‌دسترسی است ، مراجعه به لیست ارزش‌های  روزانه برای همه آسان خواهد بود.

به‌عنوان یک خانواده در ارتباط باشید

می‌توانید این کار را با اطمینان از گذراندن زمان باکیفیت در کنار هم انجام دهید. هرچه بیشتر در کنار هم بگذرانید ، تجربیات اشتراکی بیشتر به‌عنوان یک خانواده خواهید داشت. گذراندن زمان باکیفیت با یکدیگر به شما امکان می‌دهد تا با یکدیگر بهتر آشنا شوید. این به شما کمک می‌کند تا بفهمید مهم‌ترین چیز برای هر یک از شما به‌صورت جداگانه و به‌عنوان یک خانواده چه اهمیتی دارد.

زمان‌بندی را برای گذراندن تمام خانواده در کنار هم قرار دهید. این می‌تواند به‌سادگی غذا خوردن شام باهم باشد ، یا چیزی مانند اختصاص یک روز شنبه به فعالیت‌های خانوادگی.

بگذارید هر یک از اعضای خانواده در فعالیت‌های شما نقش داشته باشند. به‌عنوان‌مثال ، اگر دختر شما دوست دارد ورزش کند ، سعی کنید باهم پیاده‌روی کنید.

در زندگی انتخاب‌های مثبت انجام دهید

ارزش‌های شما بخش مهمی از فرآیند تصمیم‌گیری شما هستند. ارزش‌های خانوادگی خود را قبل از انجام هر انتخاب بزرگ زندگی در خاطر داشته باشید. به‌عنوان‌مثال ، اگر یک تحصیل کردن یک ارزش برای شما محسوب می‌شود ، حتماً در منطقه‌ای با مدارس خوب زندگی کنید.

انتخاب‌های زندگی را بخشی از یک بحث خانوادگی کنید. قبل از ایجاد تغییرات اساسی ، با یک جلسه خانوادگی در مورد چگونگی همبستگی تغییرات احتمالی باارزش‌های خانواده خود صحبت کنید.

ارزش‌های خود را مدل کنید

بهترین راه برای ادغام ارزش‌های خانوادگی در زندگی روزمره این است که اطمینان حاصل کنید که عملکردهای شما آن ارزش‌ها را منعکس می‌کنند. اطمینان حاصل کنید که انتخاب‌هایی که انجام می‌دهید مطابق با آنچه شما مهم‌ترین ارزش‌های خانوادگی خود می‌دانید هست.

اگر ارزش خانوادگی شماره یک شما صداقت است ، حتماً صادق و راست‌گو باشید. این ارزش را در زندگی کاری وزندگی اجتماعی خود اعمال کنید.

مدل‌سازی بهترین روش برای کمک به کودکان در یادگیری ارزش‌ها است. به‌عنوان‌مثال ، اگر احترام قائل شدن یک ارزش است ، به فرزندان خود نشان دهید که چگونه همیشه با احترام به دیگران ، احترام بگذارند.

از ارزش‌های خانوادگی برای کاربر روی اهداف خانواده استفاده کنید

ارزش‌ها بسیار مهم هستند زیرا می‌توانند به شما در تعیین گزینه‌ها و اقدامات شما کمک کنند. وقتی به ارزش‌های خانوادگی فکر می‌کنید ، مفید است که اهداف خانواده خود را نیز در نظر بگیرید. ارزش‌های شما احتمالاً نقش مهمی در چگونگی دستیابی به آن اهداف دارند.

آیا یادگیری یکی از ارزش‌های خانوادگی شماست؟ در مورد ترجمه آن به یک هدف مشخص فکر کنید. به مراحلی که می‌توانید برای تمرکز بر یادگیری به‌عنوان یک خانواده اختصاص دهید ، فکر کنید. به‌عنوان‌مثال ، همه شما می‌توانید یک‌زبان جدید را باهم یاد بگیرید یا کلاس آشپزی بروید. این ارزش‌ها و اهداف خانواده شمارا یکپارچه می‌کند.

اگر مسئولیت مالی یک ارزش خانوادگی است ، می‌توانید از این اصل راهنمایی استفاده کنید تا مطمئن شوید که هر یک از اعضای خانواده اهمیت بودجه را درک می‌کند. به‌این‌ترتیب ، می‌توانید اهداف پس‌انداز خانوادگی برای بازنشستگی ، دانشگاه و غیره را تحقق بخشید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا