ترفند های خانه داریدکوراسیونسبک زندگی

ظروف استند داخل کابینتی

ظروف استند داخل کابینتی به انواع گوناگونی چیده می‌شوند که هر نوع برای اندازه خاصی از کابینت‌ها مناسب هستند. استندهایی که داخل کابینت گذاشته می‌شوند با عنوان شلف هم شناخته می‌شوند و اگر قصد خرید شلف را داشت باشید بسیار مهم است که به ویژگی‌های یک استند خوب داخل کابینتی توجه کنید.

شلف‌ها کاربردهای گوناگونی دارند. آن‌ها را می‌توان در کابینت‌ها، کمدها و در قسمت‌های مختلفی از آشپزخانه قرار داد با این هدف که بتوانیم از کم‌ترین فضا بیشترین بهره را ببریم. این نوع استفاده بردن از فضای آشپزخانه به این بازمی‌گردد که در خانه‌های جدید عموما مساحت‌ها پایین است و دکورهای آشپزخانه‌ را طوری می‌سازند که نشان دهنده استفاده حداکثری از فضا باشد. به همین خاطر است که در گذشته که مساحت خانه‌ها بیشتر بود و البته، تعداد ظرف و ظروف و ابزار آشپزی و لوازم آشپزخانه هم به اندازه الان نبود؛ نیاز زیادی به فضا احساس نمی‌شد. اما در حال حاضر مساله کمبود فضا بسیار جدی است و در چنین شرایطی خانواده‌ها به دنبال ابزارهایی هستند تا از پس این کمبود برآیند. ظروف استند داخل کابینتی دقیقا یکی از همین ابزارهای کاربردی است که می‌توانند کاملا مفید واقع شوند.

در این مقاله می‌خواهیم شلف‌ها را بررسی کنیم  همچنین، ایده‌هایی برای چیدمان ظروف داخل استندها ارائه کنیم.

ظروف استند داخل کابینتی چیست؟

استندها در میان لوازم خانگی جایگاه خاص خود را دارند. استندهای آب‌چکان، استندهای نمگیر، استندهای ادویه و.. هر کدام در بیشتر آشپزخانه‌ها دیده می‌شوند. قیمت ارزان و کاربرد اساسی دو ویژگی مهمی هستند که محبوبیت آن‌ها را روز به روز بیشتر می‌کند. تنوع رنگ و شکل در آن‌ها بالاست و با استفاده کردن از یک استند زیبا و خوش رنگ می‌توان بخشی از آشپزخانه را زیبا و دوست داشتنی‌تر کرد.

اما ظروف استند داخل کابینتی خصوصیات ویژه‌ای دارند. به این دلیل که ظروف داخل کابینت بسیار زیاد و متنوع هستند. هر خانواده‌ای هرقدر هم که کم جمعیت باشد اما سعی می‌کند تا جایی که ممکن است ظروف بیشتری را در خانه نگاه دارد. به این دلیل که شاید روزی برای آن‌ها مهمانانی بیایند و مبادا برای پذیرایی از آن‌ها ظرف کم بیاورند.

بیشتر بدانید: تمیز کردن یخچال

اما در یک آشپزخانه کوچک یا حتی متوسط فضای زیادی برای نگاه داشتن ظروف زیاد وجود ندارد. کابینت‌ها به تعدادی نیستند که بتوانیم ظروف خود را منظم و دسته‌بندی شده در آن‌ها بچینیم. اگر هم بخواهید همه ظرف‌ها را داخل همان تعداد کابینتی که داریم قرار بدهیم، مجبور می‌شویم که بدون هیچ نظم و ترتیبی این کار را انجام دهیم. در نتیجه، وقتی که به تعدادی از آن‌ها نیاز پیدا کنیم احتمالا مجبور خواهیم شد که تمام ظرف‌ها را بیرون بریزیم تا به ظرف مورد نظر برسیم.

اما با خرید ظروف استند داخل کابینتی این مشکل به کلی حل می‌شود. استندهای کابینتی داخل طبقات مختلف کابینت‌ها جای می‌گیرند و به راحتی می‌توان تعداد زیادی ظرف را با نظمی بسیار مشخص و مناسب در آن‌ها گنجاند. در نتیجه این کار، هم جلوه زیباتری به داخل کابینت‌ها داده‌ایم و هم اینکه وقتی به یکی از ظروف نیاز پیدا کنیم به راحتی آن را خارج می‌کنیم. در صورتی که قبل از آن باید تعداد زیادی ظرف را خارج می‌کردیخم تا به آن ظرف مورد نظرمان برسیم.

ظروف استند داخل کابینتی
ظروف استند داخل کابینتی

انواع ظروف استند داخل کابینتی

ظروف استند داخل کابینتی به انواع و دسته‌های بسیار متنوعی تقسیم می‌شوند. همین تنوع هم موجب گشته تا ظروف بر اساس موراد مختلفی دارای تنوع کافی باشند. از جمله:

  • اندازه به نسبت اندازه کابینت‌ها
  • ارتفاع به نسبت ارتفاع هر یک از طبقات کابینت
  • رنگ و امکان هماهنگی بین رنگ استند و رنگ ظروف و خود کابینت
  • شکل کاربری آن‌ها و نحوه چیدمان ظروف در آن‌ها
  • داشنت بخش‌های گوناگون برای نگاهداری از ظروف به ترتیب اندازه

به همین خاطر است که شما هر استندی که نیاز داشته باشید را به سادگی می‌توانید تهیه کنید و در کابینت خانه بگذارید. اگر کابینت‌های شما کوچک هستند، به سراغ استندی بروید که ابعاد کوجکی دارد و در همان اندازه کوچک هم می‌تواند انواع ظرف‌های کوچک و بزرگ شما را در خودش مرتب و منظم جای دهد. قاشق‌ها و چنگال‌ها در یک طرف، بشقاب‌ها و لیوان‌ها در سمت دیگری و … هر یک مقداری از فضای استند را اشغال می‌کنند اما در کل کم‌ترین فضا را از کابینت به خودشان اختصاص می‌دهند. مطمئنا اگر استند نبود این ظروف به صورت کاملا بی نظم و بدون هیچ ترتیبی داخل فضای کابینت قرار بگیرند.

علاوه بر این خصوصیت، به ظاهر هم باید توجه داشت. حین خرید ظروف استند داخل کابینتی حتما به این نکته توجه داشته باشید که در کتار چه رنگ‌های دیگری قرار است جای بگیرد. رنگ درب کابینت‌ها، رنگ ظروفی که می‌خواهید داخل استند بگذارید، تم رنگی کل دکور آشپزخانه، این‌ها همگی بر روی انتخاب بهترین ظروف استند داخل کابینتی تاثیر دارند. این استندها بر اساس طبقه‌شان هم به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. طبقه اول برای ظروف سنگین‌تر و طبقات آخری و بالایی به ظروف سبک مانند قاشق و چنگال اختصاص دارند. همچنین، گاهی در کناره‌های این استندها گیره‌هایی تعبیه شده تا برخی از ابزارها را از آن‌ها آویزان کنید. این کار موجب می‌شود خیلی راحت بتوانید به آن ابزار خاص دسترسی داشته باشید.

انواع ظروف استند داخل کابینتی
انواع ظروف استند داخل کابینتی

قیمت ظروف استند داخل کابینتی

قیمیت این محصولات در سطح متنوعی قرار دارد. برخی از مدل‌ها بسیار ارزان قیمت هستند و بعضی مدل‌ها نیز قیمت‌های نسبتا بالایی دارند. اما باید دید چه عواملی بر روی قیمت ظروف استند داخل کابینتی تاثیر می‌گذارند و برای خرید ظروف استند داخل کابینتی باید به چه نکاتی توجه داشت.

برند محصول

مطمئنا اولین عاملی که قیمت این اجناس را تعیین می‌کند، برندشان است. کارخانه‌های مختلفی مشغول تولید این استندها هستند و هر کارخانه به میزان شهرت و ارزش برند خودش قیمت‌ کالاهایی را که تولید می‌کند بالا می‌برد و یا پایین می‌آورد.

بنابراین، به برند استند مورد نظرتان توجه کنید. اگر برایتان مهم است که دکوراسیون آشپزخانه شما بسیار شیک و باپرستیژ باشد و هر کالایی را از هر برندی داخل آنجا قرار نمی‌دهید، طبیعتا باید استند کابینتی خود را هم از برندی درجه یک انتخاب نمایید. اما اگر فکر می‌کنید که با خرید ظروف استند داخل کابینتی از یک برند متوسط هم نیازتان به خوبی رفع می‌شود، دیگر نیازی نیست که هزینه بالایی را برای خرید آن بپردازید.

مواد اولیه

بعد از برند، مواد اولیه یا همان متریال این استند تاثیر مستقیمی بر قیمت آن‌ها می‌گذارد. برخی از استندهای کابینتی از جنس پلاستیک تولید شده‌اند و برخی هم فلزی هستند. حتی استندهای چوبی نیز طرفداران خاص خودشان را دارند و هر یک از این‌ها در سطح قیمتی مشخص قرار می‌گیرند.

صنعت ساخت محصولات پلاستیکی یکی از صنایع پررونق در کشور ما است. دلیل این رونق، به ارزان بودن محصولاتی است که تولید می‌کنند. به همین دلیل هم اگر دنبال یک استند ارزان قیمت و معمولی هستید، بهتر است که آن را از جنس پلاستیک بخرید. استندهای پلاستیکی علاوه بر ارزان بودن، به راحتی پاک می‌شوند و می‌توانید به صورت منظم آن را بشویید بدون اینکه نگران از دست رفتن کیفیتش باشید.

اما استندهای فلزی و چوبی سطح قیمتی بالاتری دارند. مدل‌های فلزی سنگین‌تر هستند و دوام بسیار بیشتری نسبت به دیگر مدل‌ها دارند. البته تنوع رنگی‌شان به اندازه تنوع رنگی ظروف استند داخل کابینتی پلاستیکی نیست. محصولات پلاستیکی را در تمامی رنگ‌ها می‌توان یافت اما انواع فلزی این چنین نیست. بنابراین، در مورد استندهای فلزی به دو نکته توجه نمایید:

  1. آیا ماندگاری آن محصول برای شما خیلی مهم است؟
  2. آیا تم دکوراسیون آشپزخانه‌تان برای قرار گرفتن استند فلزی مناسب است؟

اگر جواب این دو سوال مثبت باشد، پس بهترین انتخاب برای شما همان استند فلزی است. هرچند که قیمت آن‌ها نسبت به مدل‌های پلاستیکی گران‌تر است. بعد از این دو محصول، به استندهای چوبی می‌رسیم. اساسا استندهایی که از جنس چوب تولید می‌شوند از دیگر استندها خاص‌تر و تاحدودی هم گران‌تر هستند.

هرکسی به سمت خرید ظروف استند داخل کابینتی چوبی نمی‌رد. چرا که این محصولات را سخت‌تر می‌توان تمیز کرد، تنوع رنگی زیادی ندارند و البته، قیمت‌شان هم گران‌تر از باقی موارد است. علاوه بر این ویژگی‌ها، یک خصوصیت دیگر هم دارد که به عدم امکان تنظیم کردنش باز می‌گردد.

استندهای پلاستیکی و فلزی در دو دسته متفاوت تولید می‌شوند: دسته‌ای که قابل تنظیم هستند و می‌توان طبقات‌شان را کم و زیاد کرد و دسته دوم، که ثابت بوده و نمی‌توان تغییری در آن‌ها ایجاد نمود اما در مورد ظروف استند داخل کابینتی چوبی تقریبا تمام محصولات از نوع فیکس و غیرقابل تغییر هستند. پس هنگام خریدن آن‌ها باید مطمئن شوید که اندازه آن استند به سایز کابینت و ظروف شما می‌خورد یا خیر!

اگر پس از خرید استند متوجه شوید که مثلا از در کابینت شما تو نمی‌رود و یا خارج کردنش بسیار سخت است، دیگر راهی نخواهید داشت. بنابراین، هم به سایز و هم به کاربری‌شان دقت کنید. مطمئن شوید که آیا تمام ظروف شما در آن جای می‌گیرند و میتوانید به کمک آن اسنتد از کم‌ترین فضا بیشترین بهره را ببرید؟!

قیمت ظروف استند داخل کابینتی
قیمت ظروف استند داخل کابینتی

طراحی استند

اما بعد از برند و متریال بکار رفته در ساخت ظروف استند داخل کابینتی مورد بعدی که بر روی قیمت کالا تاثیر دارد، نوع طراحی آن است. گفتیم که کارکرد استند این است که کمک کند تا در کم‌ترین فضا بیشترین ظروف را جای دهید. اما برای رسیدن به این هدف، نوع طراحی آن اهمیت بسیار زیادی دارد. استندهایی که طراحی خلاقانه‌ای دارند و به نوعی دیزاین شده‌اند که اجازه می‌دهند بیشترین ظرف را بصورت منظم و دسته‌بندی شده در یک فضای کوچک قرار دهید بهترین استندها به شمار می‌روند. طبیعتا چنین کالایی قیمت بیشتری خواهد داشت.

اما آن‌‌هایی که بسیار ساده طراحی شده‌اند و صرفا شامل چند طبقه می‌شوند که بر روی هر طبقه یک دسته ظرف می‌توانید جای دهید، ارزان‌تر هستند. علاوه بر این‌ها، برخی از کالاها در بازار هستند که به مشتری اجازه می‌دهند استند را آنطوری که خودش تمایل دارد سرهم‌بندی کند. این نوع از ظروف استند داخل کابینتی را شاید بتوان بهترین نوع از جهت کارکردی که دارند به حساب آورد. این استندها اتفاقا قیمت زیادی هم ندارند اما به شما این امکان را می‌دهند تا دقیقا همان طوری استند را سرهم کنید که هم در فضای کابینت شما به خوبی جای بگیرد و هم اینکه بهترین استفاده از فضای موجود ببرید.

طراحی استند
طراحی استند

معرفی بهترین مدل‌ها برای خرید

تا اینجا تمامی توضیحاتی که برای شناخت ظروف استند داخل کابینتی نیاز داشتید را به شما ارائه کردیم. ضمن اینکه این استندها را از چند جنبه بررسی کردیم و گفتیم که یک از عوامل چه تاثیری بر قیمت آن‌ها می‌گذارد. بنابراین، تا اینجا متوجه شده‌اید که چه برندی را بهتر است تهیه کنید و هنگام خرید باید به چه نکاتی توجه نمایید.

اما در این بخش از مقاله، می‌خواهیم متداول‌ترین و بهترین مدل‌ها را معرفی کنیم. اگر نیاز به استند کابینتی دارید اما دقیقا نمی‌دانید کدام مدل برای شما بهتر است، حتما این بخش را هم مطالعه کنید.

بیشتر بدانید: ماشین ظرفشویی

استند جا بشقابی داخل کابینت

بشقاب یکی از لوازم آشپزخانه است که خانواده‌ها آن را به تعداد زیادی نگهداری می‌کنند. در واقع در هر خانه‌ای می‌توان چندین و چند دست بشقاب را در طرح‌ها و مدل‌های گوناگون پیدا کرد. به همین خاطر، نگهداری از آن‌ها اهمیت زیادی دارد. اول از همه، باید طوری آن‌ها را نگهداری کنید که هیچ آسیبی به بشقاب‌ها نرسید. دوما، با توجه به تعداد زیاد آن‎ها، چیدن منظم و مرتب بشقاب‌ها نیز اهمیت بالایی دارد. برای رسیدن به این اهداف، داشتن یک استند جا بشقابی داخل کابینت بسیار اهمیت دارد.

استندهای جا بشقابی، بشقاب‌ها را به صورت عمودی نگاه می‌دارند و می‌توانید تعداد زیادی بشقاب را پشت سر هم ردیف کنید. یک اسنتد جا بشقابی استاندارد، ضمن اینکه بهترین فضا را برای قرارگیری آن‌ها به صورت عمودی فراهم می‌کند، به نوعی طراحی شده که هیچ آسیبی به آن‌ها وارد نشود. بسیار دیده می‌شود که بر اثر برخورد بشقاب‌ها به هم، تعدادی از آن‌ها لب‌پر می‌شوند.

مورد بعدی، داشتن فضا برای قرار گرفتن بشقاب‌های کوچک‌تر و میوه‌خوری‌ها است. وقتی که شما بتوانید تمامی بشقاب‌های خودتان را از تمامی مدل‌ها و اندازه‌ها داخل ظروف استند داخل کابینتی خود نگاهداری کنید، خیال‌تان برای همیشه از آن‌ها راحت خواهد بود.

معرفی بهترین مدل‌ها برای خرید
معرفی بهترین مدل‌ها برای خرید

نگهدارنده غشگیر سینی داخل کابینت

غشگیرها استندهایی هستند که برای لوازم مختلفی تولید می‌شوند. از جمله آن‌ها، می‌توان به غشگیر کتاب یا سینی اشاره کرد. آن‌هایی که برای نگهداری سینی تولید می‌شوند عموما دارای طراحی خاصی هستند که بتوانند سینی‌ها را با هر اندازه‌ای که دارند در خود جای دهند.

این استندها ساده هستند و نیازی هم به طراحی خاصی ندارند. ضمن اینکه در کم‌تر خانه‌ای سینی‌های یک اندازه به تعداد زیاد وجود دارد. اگر هم شما تعدادی سینی داشته باشید، هر یک از آن‌ها دارای طرح و اندازه مخصوصی هستند. به همین خاطر، همین که غشگیر سینی به شما فضایی بدهد تا تمام آن‌ها را به ترتیب پشت سر هم بگذارید، کارش را به خوبی انجام داده است.

استند کابینتی ادویه

از جمله ظروف استند داخل کابینتی محبوب و پرفروش، آن‌هایی هستند که برای نگهداری ادویه‌جات بکار می‌روند. تقریبا برای پختن هر وعده غذایی به ادویه‌ها نیاز داریم. از نمک و  فلفل گرفته تا ادویه‌های کاری و زردچوبه و… طیف بسیار وسیعی از ادویه‌ها را تشکیل می‌دهند. ضمن اینکه گاهی برای دم کردن نوشیدنی‌های مختلف هم از ادویه‌های ویژه‌ای استفاده می‌کنیم.

در نتیجه، ما روزانه به تعداد زیادی ادویه احیتاج داریم و ضروری است که در لحظه بتوانیم به ادویه مورد نظرشان دسترسی پیدا کنیم. از سوی دیگر هم، بخاطر تعداد زیاد آن‌ها نمی‌توان ظرف ادویه را کنار اجاق گاز چید و باید داخل کابینت از آن‌ها نگاهداری کرد. به همین دلیل است که استند کابینتی ادویه یکی از محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین انواع ظروف استند داخل کابینتی به شمار می‌روند.

برای خرید این استندها بهتر است به سایز، طراحی و همچنین به رنگ استند توجه کنید. باید بخش‌هایی که برای قرار گرفتن هر یک از ظروف ادویه تعبیه شده‌اند به گونه‌ای باشند که ظرف ادویه شما در آن به خوبی قرار بگیرد. ضمنا، چون این ادویه‌ها هر کدام رنگ خاصی دارند بسیار مهم است که استند آن‌ها چه رنگی باشد.

مثلا اگر این استند قرمز رنگ باشد، در حالیکه برخی از ادویه‌ها هم رنگ‌شان قرمز است، ممکن است هم توی ذوق بزند و هم در پیدا کردن آن ادویه‌های قرمز رنگ کارتان را سخت‌تر سازد. پس حتما به رنگ اسنتد توجه داشته باشید تا هم از نظر زیبایی مناسب آشپزخانه شما باشد و هم کمک کند تا راحت‌تر ظروف ادویه را پیدا کنید.

معرفی بهترین مدل‌ها برای خرید
معرفی بهترین مدل‌ها برای خرید

استندهای چندمنظوره

اگر از هر ظرفی تعداد زیادی ندارید و یا اینکه به هر دلیل می‌خواهید چند مدل ظرف را مرتب و منظم داخل کابینت قرار دهید، استندهای چند منظوره برای شما بسیار مناسب هستند.

این استندها کمک می‌کنند تا شما ظروف بزرگ را در طبقات اول، ظروف کوچک‌تر را در طبقات بالایی و سایر وسایل که اندازه‌های بسیار کوچکی دارند را هم از قسمت‌های مختلفش آویزان کنید. مشخص است که این نوع از ظروف استند داخل کابینتی اندازه بزرگی دارند و در یک کابینت کوچک جای نمی‌گیرند. بنابراین، اگر کابینت بزرگی در آشپزخانه دارید و دوست دارید یک استند چند منظوره هم در خانه داشته باشید، می‌توانید این اسنتد را داخل همان کابینت بگذارید و از فضای مناسب و طراحی جالبش بهره ببرید.

استندهای چندمنظوره
استندهای چندمنظوره

نتیجه‌گیری: خرید بهترین ظروف استند داخل کابینتی

در این مقاله گفتیم که استندهایی که داخل کابینت جای می‌گیرند، ویژگی‌های مختلفی دارند. اما مهم‌ترین کارکرد آن‌ها استفاده از فضای اندک داخل کابینت برای نگهداری بیشترین ظرف ممکن است. بخاطر همین، شما باید علاوه بر برند محصول و مواد اولیه‌ای که در ساخت آن‌ها بکار رفته، به طراحی این استندها هم توجه نمایید. گفتیم که هر یک از این موارد چه تاثیری بر قیمت این استندها می‌گذارند.

همچنین، به چند مدل از محبوب‌ترین انواع ظروف استند داخل کابینتی نیز اشاره کردیم. این مثال‌ها برای کسانی مناسب هستند که بدنبال یک استند خوب هستند اما نمی‌دانند که کدام مدل برایشان بهتر است. در آخر، توجه داشته باشید که ظروف استند داخل کابینتی را می‌توانید در جاهای دیگری مثل: روی کابینت و کنار ظرفشویی هم قرار دهید. در نتیجه محدودیتی وجود ندارد. پس بهتر است یک یا چند استند مناسب را تهیه کنید و بعد بهترین مکان را برای هرکدام بیابید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا