موفقیت

راهکارهایی برای مثبت اندیشی

مثبت اندیشی به معنای نادیده گرفتن واقعیت‌های زندگی نیست؛ بلکه تفکرات مثبت به شما این امکان را می‌دهند تا با جستجوی راه حل‌های مؤثر برای حل مشکلات، با چالش‌های زندگی کنار بیایید و به نوعی همیشه نیمه پر لیوان را در نظر بگیرید. شاید با وجود مشکلات و موانع در زندگی، مثبت اندیشی ساده به نظر نرسد، اما با توجه به تأثیرات شگفت‌انگیزی که بر سلامت روح و جسم می‌گذارد، بهتر است ساده از این موضوع نگذرید. مطالعات نشان می‌دهند، مثبت اندیشی می‌تواند خطر مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی، سکته، سرطان، عفونت و بیماری‌های تنفسی را کاهش دهد. تبدیل شدن به فردی مثبت اندیش یک شبه رخ نمی‌دهد، بلکه با تغییر در سبک زندگی و انجام تمرینات ساده، می‌توان این تفکر را در خود ایجاد کرد.

 با وجود همه این موارد به یاد داشته باشید مثبت اندیشی سحر و جادو نیست باعث از بین رفتن همه مشکلات نخواهد شد، اما با بهبود کیفیت زندگی باعث می‌شود غلبه بر مشکلات آسان‌تر شود. در این مقاله قصد داریم راهکارهایی برای مثبت اندیشی به شما معرفی کنیم.

روش‌هایی برای مثبت اندیشی

مثبت اندیشی را می‌توان از طریق چند تکنیک مختلف به دست آورد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

تمرکز روی جنبه‌های مثبت

موانع و شرایط چالش برانگیز بخشی از زندگی را تشکیل می‌دهند. وقتی با به مشکلی روبرو می‌شوید، به چیزهای خوب فکر کنید؛ حتی اگر کوچک و ناچیز به نظر برسند. بطور مثال اگر کسی برنامه و قراری را لغو کرد، به این فکر کنید که وقت شما برای دیدن یک فیلم آزاد شده است.

ایجاد تمرکز ذهنی اتفاقی نیست که یک شبه رخ دهد، اما با تلاش واقعی و تغییر برخی عادات روزمره، این امر نشدنی به نظر نمی‌رسد. در مقاله زیر نکاتی برای بهبود تمرکز گفته شده است:

نکات مفید برای بهبود تمرکز

شروع پرانرژی

برای تقویت مثبت اندیشی روز خود را با یک آهنگ شاد و انرژی بخش شروع کنید.
برای تقویت مثبت اندیشی روز خود را با یک آهنگ شاد و انرژی بخش شروع کنید.

هر روز خود را با یک عادت مثبت و نشاط آور شروع کنید. برای مثال به خود بگویید که روز خوبی در پی خواهید داشت و یا روز خود را با یک آهنگ شاد و انرژی بخش شروع کنید.

تمرین سپاسگزاری

تمرین سپاسگزاری باعث کاهش استرس، بهبود عزت نفس و تقویت انعطاف پذیری در برابر مشکلات می‌شود. به افراد، لحظات و چیزهایی فکر کنید که به نوعی خوشحالی و خوشبختی را برای شما به ارمغان آورده اند و سعی کنید حداقل یک بار در روز قدردانی خود را نسبت به آن‌ها ابراز کنید.

تهیه فهرست قدردانی

نوشتن مواردی که برای آن‌ها سپاسگزار هستید، می‌تواند مثبت اندیشی و خوش‌بینی را تقویت کند. بنابراین لیستی از چیزهایی که برای آن‌ها شکرگزار هستید، تهیه کرده و در روزهای سخت به آن مراجعه کنید.

خنده

خنده، استرس، اضطراب و افسردگی را کاهش داده و توانایی کنار آمدن با مشکلات و عزت نفس را بهبود می‌بخشد.
خنده، استرس، اضطراب و افسردگی را کاهش داده و توانایی کنار آمدن با مشکلات و عزت نفس را بهبود می‌بخشد.

از قدیم گفته‌ اند خنده بر هر درد بی‌درمان دواست؛ امروزه نیز تحقیقات ثابت کرده اند که خنده، استرس، اضطراب و افسردگی را کاهش داده و توانایی کنار آمدن با مشکلات و عزت نفس را بهبود می‌بخشد. سعی کنید در همه شرایط، به ویژه وضعیت‌های دشوار شوخ طبع باشید؛ حتی تظاهر به خندیدن نیز باعث بهبود خلق و خوی و کاهش استرس می‌شود.

همه ما در برهه‌هایی از زندگی با استرس مواجه شده‌ایم. این احساس نگرانی و آشوب درونی که می‌تواند هم مفید و هم مضر باشد، بیشتر اوقات آزاردهنده است. به همین دلیل خوب است که همه ما با روش‌های مقابله با استرس آشنا باشیم تا در شرایط اضطرار به سراغ آن‌ها برویم. در مقاله زیر روش‌هایی برای مقابله با استرس آورده شده است:

چگونه می‌توان با استرس مقابله کرد؟

گفتگوی مثبت با ذهن

ما تمایل داریم که نسبت به خود سخت گیر بوده و همواره در حال انتقاد خود باشیم. به مرور زمان، این امر باعث ایجاد دیدگاه منفی نسبت به خودتان می‌شود و کنترل این مسئله سخت است. برای جلوگیری از این موضوع، مراقب صدای ذهن خود باشید و با پیام‌های مثبت به آن پاسخ دهید. حتی یک تغییر کوچک در نحوه گفتگو با ذهن، می‌تواند بر توانایی شما در تنظیم احساسات، افکار و رفتار در شرایط دشوار تأثیر بگذارد.

وقت گذراندن با افراد مثبت اندیش

وقت گذراندن در کنار افراد خوش بین باعث تقویت مثبت اندیشی تقویت می‌شود.
وقت گذراندن در کنار افراد خوش بین باعث تقویت مثبت اندیشی تقویت می‌شود.

به قول معروف کمال هم‌نشین در شما اثر می‌کند؛ این جمله درباره منفی نگری و مثبت اندیشی هم صدق می‌کند، چرا که هر دوی آن‌ها مسری هستند. وقت گذراندن در کنار افراد مثبت اندیش باعث می‌شود عزت نفس شما افزایش یافته و مسیر رسیدن به اهداف هموارتر شود.

فواید مثبت اندیشی

همانطور که گفته شد، مثبت اندیشی نقش بسزایی در سلامت روح و روان ایفا می‌کند؛ اما مطالعات نشان می‌دهند افراد خوش بین از نظر جسمی و فیزیولوژیک نیز از سلامت بیشتری برخوردار هستند.

تسکین استرس

مثبت اندیشان زمانی که با موقعیت‌های استرس زا روبرو می‌شوند، راحت‌تر از افراد بدبین با این شرایط کنار می‌آیند.
مثبت اندیشان زمانی که با موقعیت‌های استرس زا روبرو می‌شوند، راحت‌تر از افراد بدبین با این شرایط کنار می‌آیند.

مثبت اندیشان زمانی که با موقعیت‌های استرس زا روبرو می‌شوند، راحت‌تر از افراد بدبین با این شرایط کنار می‌آیند. وقتی افراد خوش‌بین با شکست روبرو می‌شوند، تمرکز آن‌ها بر روی کارهایی است که می‌توانند برای حل مشکل انجام دهند. این افراد به جای آنکه وقت خود را برای کارهایی که نمی‌توانند تغییر دهند، تلف کنند؛ برای رسیدن به اهدافشان برنامه ریزی کرده و از دیگران راهنمایی و مشاوره می‌گیرند. از طرف دیگر افراد بدبین به سادگی تصور می‌کنند اوضاع از کنترل آن‌ها خارج شده و برای تغییر این شرایط کاری از دستشان بر نمی‌آید.

تقویت سیستم ایمنی

در سال‌های اخیر محققان دریافته اند که ذهن و تفکر شما تأثیر بسزایی بر سلامت بدن دارد. از سوی دیگر ثابت شده است مثبت اندیشی باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود.

همانطور که گفته شد مثبت اندیشی باعث تقویت سیستم ایمنی می‌شود، علاوه بر این در مقاله زیر خوراکی‌هایی ذکر شده که می‌توانند باعث بهبود سیستم ایمنی بدن شوند:

این خوراکی‌ها سیستم ایمنی شما را تقویت می‌کنند

بهبود سلامت عمومی

مثبت اندیشی نه تنها بر سیستم ایمنی تأثیر می گذارد، بلکه مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی را کاهش داده و از افسردگی جلوگیری می کند. افراد خوش بین راحت تر با شرایط استرس زا کنار می آیند و با پرهیز از رفتارهای ناسالم سلامتی خود را بهبود می بخشند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا