تغذیه و سلامتخواص مواد غذایینوشیدنی

خواص بی‌نظیر ناشتا نوشیدن آب گرم و لیموترش

خواص لیموترش برای بهبود شرایط سلامتی بدن بر هیچ‌کس پوشیده نیست و به همین دلیل نیز نوشیدن ناشتا آب گرم و لیموترش را به شما توصیه می‌کنیم. در ادامه این مطلب به ۷ فایده مهم نوشیدن ناشتا آب گرم و لیموترش، اشاره خواهیم کرد.

لیموترش که ویتامین‌ها و مواد معدنی متنوعی همچون ویتامین C، اسید سیتریک، کلسیم، منیزیم، بیوفلاونوئید، پکتین و لیمونن دارد، می‌تواند بدن را برای مبارزه با انواع عفونت‌ها آماده کند. لیموترش، ماده‌ای اسیدی و ضدباکتری است که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند. علاوه بر این بسیاری از ما، در رژیم‌های غذایی و دوره‌های لاغری خود از لیموترش استفاده می‌کنیم چرا که هم به کاهش وزن و هم به لاغری کمک می‌کند و باعث تصفیه کبد نیز می‌شود. تحققیقات نشان داده که اگر مصرف لیموترش به نحوی در ساعات اولیه روز انجام شود، شاهد خواص چند برابری آن خواهیم بود. کدام خواص به شما خواهیم گفت:

وجود ویتامین C در لیموترش یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین دلایل اهمیت نوشیدن ناشتا آب گرم و لیموترش است. این روزها با شیوع ویروس کرونا مصرف ویتامین C افزایش یافته است و اگر در مورد خواص آن و دلایل لزوم مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین C چیز زیادی نمی‌دانید، نگران نباشید. ما تصمیم گرفتیم در مقاله‌ای هر آنچه که باید در مورد ویتامین C (ث) بدانید را برایتان جمع آوری کنیم. این مقاله را می‌توانید از طریق لینک زیر مطالعه کنید:

از ویتامین C (ث) چه می دانید؟

خواص ناشتا نوشیدن آب گرم و لیمو ترش

تقویت سیستم ایمنی

این روزها که ویروس کرونا، سیستم ایمنی همه ما را هدف گرفته است، مصرف مواد تقویت کننده سیستم ایمنی، اهمیت دوچندانی یافته است. به همین دلیل نیز این فایده نوشیدن ناشتا آب گرم و لیموترش را در ابتدای لیست آورده‌ایم.

لیموترش جذب آهن در بدن را بالا می‌برد و آهن نقش مهمی در کیفیت کارکرد سیستم ایمنی دارد. علاوه بر این ساپونین موجود در لیموترش، خاصیت ضدمیکروبی آن را ثابت می‌کند و به همین دلیل هم با نوشیدن ناشتا آب گرم و لیموترش سرماخورگی، آنفولانزا و بیماری‌هایی از این قبیل را از خود دور می‌کنید.

خوردن این نوشیدنی، خلط تولیدی در دوران مریضی را کاهش می‌دهد و این یعنی راحت‌تر پشت سر گذاشتن دوران نقاهت بیماری.

بهبود کارکرد دستگاه گوارش

نوشیدن آب گرم و لیموترش به بدن شما در دفع مواد زائد و سموم نامطلوب بدن کمک می‌کند.
نوشیدن آب گرم و لیموترش به بدن شما در دفع مواد زائد و سموم نامطلوب بدن کمک می‌کند.

نوشیدن آب گرم و لیموترش به بدن شما در دفع مواد زائد و سموم نامطلوب بدن کمک می‌کند. از طرفی هم موجب ترشح صفرا، که اسیدی ضروری برای گوارش است، می‌شود. در کل می‌بینیم که نوشیدن ناشتای این نوشیدنی غنی از ویتامین و مواد معدنی، دستگاه گوارش شما را از هر ماده مسموم و آلوده‌ای پاک می‌کند و این اتفاق باعث بهبود کارکرد دستگاه گوارش می‌شود. علاوه بر این، لیموترش با تحریک حرکات روده، دفع را بهتر و راحت‌تر می‌کند.

در چنین شرایطی علائمی مثل نفخ، ریفلاکس معده یا بادگلو که نشان سوء هاضمه هستند، کاهش می‌یابند و این یکی از مهم‌ترین علائم نوشیدن ناشتا آب گرم و لیموترش است.

با این همه اگر نفخ دارید و درد آن انقدر زیاد است که شما را از پای دراورده، استفاده از مسکن‌های طبیعی هم بهتر و هم سالم‌تر است. در مقاله زیر می‌توانید مسکن طبیعی که به شما در تسکین درد نفخ کمک می‌کند را بیابید:

مسکن‌های طبیعی را جایگزین قرص‌های شیمیایی کنید

تصفیه سیستم دفع

بالاتر گفتیم که لیموترش به حذف مواد سمی و نامطلوب کمک می‌کند و به همین دلیل نیز حجم ادرار را نیز افزایش می‌دهد. حال اگر نوشیدن آب گرم و لیموترش را به زمانی که هنوز ناشتا هستید موکول کنید، دفع این مواد سمی سریع‌تر و کامل‌تر انجام می‌شود و اثری از آن‌ها در دستگاه دفع شما باقی نمی‌ماند.

کمک به کاهش وزن

هم آب گرم و هم لیموترش هر دو از موادی هستند که همواره در رژیم‌های لاغری اهمیت زیادی داشته‌اند. دلیل اهمیت لیموترش، پکتین درون آن است. این ماده با سرکوب هوس‌های گاه و بی‌گاه و بی‌دلیل شما برای خوردن، باعث لاغری بیشتر، بهتر و سریع‌تر می‌شود.

تسریع فرآیندهای درمانی

ویتامین C موجود در لیموترش، به دلیل خاصیت ضدالتهابی که دارد، می‌تواند به روند درمان برخی از مشکلات و بیماری‌ها سرعت ببخشد. به همین دلیل هم نوشیدن ناشتا آب گرم و لیموترش برای افرادی که آسیب‌هایی نظیر آسیب بافت‌های پیوندی، استخوانی یا غضروفی دیده‌اند، ضروری‌تر از سایرین نیز هست.

پاک‌سازی پوست

علاوه بر نوشیدن ناشتا آب گرم و لیموترش می‌توانید لیموترش را به صورت مستقیم، روی پوست صورت نیز بگذارید
علاوه بر نوشیدن ناشتا آب گرم و لیموترش می‌توانید لیموترش را به صورت مستقیم، روی پوست صورت نیز بگذارید

ویتامین C که یک آنتی اکسیدان است، مانند همه آنتی اکسیدان‌ها با رادیکال‌های آزاد مبارزه می‌کند و در کاهش چین و چروک و لکه‌های پوستی موثر است. مصرف مواد حاوی ویتامین C پوست شما را سالم و درخشان می‌سازد و این به دلیل خاصیت قلیایی ویتامین C است که می تواند باکتری‌های مسبب جوش و آکنه را از بین ببرد.

علاوه بر نوشیدن ناشتا آب گرم و لیموترش می‌توانید لیموترش را به صورت مستقیم، روی پوست صورت نیز بگذارید. قرار دادن و مالیدن لیموترش اسلایس اسلایس شده روی لکه‌های پوستی، در گذر زمان آن‌ها را کم‌رنگ می‌کند و حتی ممکن است آن‌ها را از بین نیز ببرد. در مجموع این فرآیند باعث جوان‌تر به نظر رسیدن پوست می‌شود که اتفاق مطلوبی است. البته لازم به ذکر است که نوشیدن ناشتا آب گرم و لیموترش این بهبود و جوانسازی را، هم از بیرون و ظاهر پوست و هم از لوایای درونی و بنیان پوست انجام می‌دهد.

با این همه اگر مالیدن لیموترش یا نوشیدن ناشتا آب گرم و لیموترش آنطور که باید نتیجه نمی‌دهد، روش‌های دیگر جوان‌سازی و پاک‌سازی پوست را نیز امتحان کنید. در یکی از مقالات اخیر مجله اینترنتی امرسان به برخی از موثرترین روش‌های طبیعی جوان‌سازی و درخشان‌تر کردن پوست اشاره کرده‌ایم. این مقاله را می‌توانید در لینک زیر پیدا کنید:

روش‌هایی برای درخشان‌تر کردن پوست

آب‌رسانی به بدن

در طول روزهای گرم تابستان، بدن همه ما آب زیادی از دست می‌دهد که باید حتما به نحوی جبران شود. کم‌آبی بدن عواقب منفی و نامطلوب بسیاری از جمله خستگی مفرط و بیش از حد، کسلی بی‌دلیل، کم انرژی بودن، کم خوابی، حواس پرتی، سیستم ایمنی ضعیف، افزایش احتمال ابتلا به بیماری فشار خون، یبوست و … دارد. پس بهتر است با نوشیدن ناشتا آب گرم و لیموترش، آب از دست رفته بدن را جبران کنیم و بدن خود را از این بیماری‌ها و مشکلات مصون نگه داریم.

گرمازدگی در فصل‌های گرم و به خصوص در تابستان بسیار شایع بوده و معمولا بسیاری از افراد دچار آن می‌شوند. اما تعریف گرمازدگی دقیقا چیست؟ آیا هرگاه از گرما احساس ناراحتی کنیم، دچار گرمازدگی شده‌ایم؟ پاسخ این سوالات را می‌توانید در مجله اینترنتی امرسان پیدا کنید:

چگونه از گرمازدگی در فصل تابستان جلوگیری نماییم؟

آماده کردن آب گرم و لیمو ترش صبح‌گاه

فرآیند آماده کردن این نوشیدنی، آن چنان سخت و پیچیده نیست. البته بهتر است در آن، به جای آب لوله کشی، که پر از املاح است، از آب تصفیه شده و نسبتا گرم استفاده کنید. دلیلی که بر گرم بودن آب اصرار داریم، این است که آب سرد سطح سوخت و ساز بدن شما را پایین می‌آورد و این اتفاق خوبی نیست.

درست است که اگر به لیموی تازه و ارگانیک دسترسی نداشتید، می‌توانید از آبلیمو هم استفاده کنید اما هیچ وقت آبلیمو جای لیمو تازه و پر از خاصیت و ویتامین C را نمی‌گیرد. برای این کار بهتر است نصف یک لیموترش را در لیوان آب گرم خود بچکانید و ان را صبح هنگام و پیش از خوردن هر چیز دیگری، بنوشید.

توجه!!

مراقب باشید که اسید سیتریک موجود در لیموترش، در صورت استفاده نادرست می‌تواند باعث آسیب و ساییدگی مینای دندان شود. برای جلوگیری از این اتفاق لازم است قبل از نوشیدن ناشتا آب گرم و لیموترش، مسواک بزنید. اما اگر به هر دلیلی نمی‌توانید یا نمی‌خواهید این کار را بکنید، بهتر است کمی منتظر بمانید تا مینای دندان آن همه آسیب پذیر نباشد.

قرقره کردن و چرخاندن کمی آب ولرم تصفیه شده در دهان، می‌تواند این آسیب را به حداقل برساند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا