راهنمای استفاده

بهترین دستگاه اسپرسو ساز خانگی

بهترین دستگاه اسپرسو ساز خانگی لذت نوشیدن قهوه در یک روز بارانی را دوچندان خواهد کرد. تنها چیزی که می‌تواند رخوت صبح‌گاهی را از بین ببرد نوشیدن قهوه‌ای داغ وخوش طعم است. برای دم کردن قهوه با وسایل مختلفی می‌توان اسپرسو تهیه کرد. اسپرسوسازها در بازار به سه دسته اتوماتیک، دستی و نیمه اتوماتیک دسته‌بندی می‌شوند. مدل‌های دستی دارای اهرمی هستند که با فشار دست کار می‌کنند. در مدل‌های نیمه اتوماتیک قهوه به‌صورت اتومات تهیه می‌شود اما امکان شکل دادن فوم و کف وجود ندارد. اسپرسوساز اتوماتیک پیشرفته‌ترین دستگاه‌ است که علاوه‌بر تهیه چند نوع اسپرسو می‌تواند فوم و کف را با آن تهیه کنید. هرکدام از این دستگاه‌ها مزایا و معایب خود را دارند اما اگر می‌خواهید در عرض چند دقیقه اسپرسویی لذیذ داشته باشید به‌سراغ بهترین دستگاه اتوماتیک باشید. اما چطور یک دستگاه در بین بهترین‌ها قرار می‌گیرد؟

بررسی بهترین دستگاه اسپرسو ساز خانگی
بررسی بهترین دستگاه اسپرسو ساز خانگی

اسپرسو ساز چه تفاوتی با قهوه ساز دارد؟

اسپرسو نوشیدنی اصیل ایتالیایی است که معنی فشرده و سریع دارد. علت این نامگذاری، سریع آماده شدن آن است. اسپرسو را معمولا با دستگاه درست می‌کنند اما برای کاهش هزینه‌ها می‌توان دستگاه موکوپات خریداری کرد که مبلغ پایینی دارد اما به همان نسبت عملکرد ضعیفی ارائه می‌دهد. همانطور که از نام این دستگاه پیداست از این وسیله برای تهیه نوعی از قهوه به‌نام اسپرسو استفاده می‌شود. بهترین دستگاه اسپرسو ساز خانگی روشی ساده برای تهیه اسپرسو را به‌کار می‌گیرد.

به‌طور کلی قهوه‌های مختلف مانند ترک، فرانسه یا اسپرسو از یک دانه گرفته می‌شوند اما نحوه پودر کردن آن باعث می‌شود تا راه‌های مختلفی برای دم آوری آن وجود داشته باشد. به‌طور مثال قهوه ترک را باید در ترکیب با آب و روی حرارت تهیه کرد و پودر قهوه خورده می‌شود درحالی‌که در مورد اسپرسو، آب از قهوه عبور کرده و عصاره آن را نوش جان می‌کنید. اگر دستگاه شما استانداردهای لازم را داشته باشد قهوه‌ای خوش طعم پدید می‌آورد چراکه فشار آب در خارج شدن میزان عطر و طعم نقش دارد.

اسپرسو ساز چه تفاوتی با قهوه ساز دارد؟
اسپرسو ساز چه تفاوتی با قهوه ساز دارد؟

راهنمای خرید بهترین دستگاه اسپرسو ساز خانگی

اسپرسو سازهای خانگی انواع مختلفی دارند که هرکدام آپشنی منحصربه‌فرد را ارائه می‌دهند از این‌رو پیش از خرید توجه کنید بهترین دستگاه را براساس انتظار خود بخرید. در ادامه ابتدا نکات مهمی که باید در نظر بگیرید را به شما یادآور می‌شویم سپس چند نمونه از بهترین دستگاه‌های بازار را معرفی خواهیم کرد.

توان و فشار بخار، مهم‌ترین نکته در داشتن اسپرسویی دلچسب

توان و فشار بخار دستگاه اسپرسو ساز رابطه‌ای مستقیم با طعم و غلظت قهوه دارد. هرچه میزان توان بالاتر باشد گرمای محیط بالاتر رفته و آب با درجه بالاتری به نقطه جوش می‌رسد در نتیجه کیفیت قهوه و سرعت آماده‌سازی بالاتر خواهد بود. فشار بخار نیز از جهت تولید یک قهوه خوش طعم اهمیت دارد. فشار آب توسط پمپ تولید بخار تامین می‌شود.

اسپرسو سازهای صنعتی فشار بخار بالایی دارند و قادرند در مدت کمی چندین فنجان را از قهوه پر کنند. بهترین اسپرسو ساز خانگی در شرایط ایده‌آل در روز چند فنجان قهوه آماده می‌کند چراکه این دستگاه کوچک و برای مصارف خانگی طراحی شده است. به‌صورت میانگین اسپرسو ساز خانگی بین 12 تا 16 بار فشار بخار دارد که بیشتر دستگاه‌ها با فشار 15 کار می‌کنند.

هرچه شدت فشار بخار بالاتر باشد عصاره بیشتری از قهوه خارج می‌شود. در برخورد آب با قهوه لازم است که حرارت در دمای ایده‌آلی قرار داشته باشد. داغ بودن زیاد باعث سوختن قهوه و کم بودن حرارت سبب ترکیب نامناسب قهوه با آب می‌شود. اگر در زمانی که آب با قهوه برخورد می‌کند فشاربخار بالا باشد به قهوه شوک وارد شده و تمامی چربی آن آزاد می‌شود در نتیجه خامه منحصربه‌فردی خواهید داشت.

توان موتور عامل دیگری است که باعث می‌شود یک دستگاه بهترین اسپرسو ساز خانگی باشد. معمولا این دستگاه‌ها با توان 900 تا 1800 وات کار می‌کنند. بسته به تعداد پرتا فیلتر و ظرفیت روزانه ممکن است این عدد کمتر یا بیشتر شود. هرچه توان دستگاه بالاتر باشد قهوه باکیفیت‌تری خواهید داشت اما طبیعتا به همان اندازه، مصرف انرژی بالا می‌رود.

توان و فشار بخار، مهم‌ترین نکته در داشتن اسپرسویی دلچسب
توان و فشار بخار، مهم‌ترین نکته در داشتن اسپرسویی دلچسب

پرتا فیلتر مهم‌ترین بخش بهترین دستگاه اسپرسو ساز خانگی

پرتافیلتر یکی از مهم‌ترین اجزای دستگاه اسپرسو ساز است و درواقع قالب‌ دسته‌داری است که قهوه را درون آن منتقل می‌کنند. هرچه کیفیت پرتافیلتر بالاتر باشد قهوه مطلوب‌تری را نوش جان خواهید کرد. پرتافیلتر سلامتی دستگاه را تضمین می‌کند. هرچه بخش‌های فلزی و پلاستیکی مستحکم‌تر باشند استقامت و کارایی دستگاه شما بالاتر خواهد بود.

تمامی اتفاقاتی که باعث می‌شود قهوه آسیاب شده به فنجانی از قهوه دلچسب تبدیل شود درون پرتافیلتر رخ می‌دهد. پرتافیلتر درواقع محفظه‌ای است که دانه قهوه در آن قرار می‌گیرد و به دستگاه متصل شده تا نتیجه آن اسپرسوی کرم رنگ و خامه‌ای باشد. پرتافیلتر از سه بخش تشکیل شده است. دسته‌ای که برای باز و بسته کردن و اتصال قطعه به دستگاه به‌کار می‌رود. سبد یا مخزن که قهوه آسیاب‌شده در این قسمت با آب ترکیب می‌شود و خروجی پرتافیلتر که بسته به تک یا دبل شات بودن میزانی قهوه را درون فنجان هدایت می‌کند.

پرتا فیلتر مهم‌ترین بخش بهترین دستگاه اسپرسو ساز خانگی
پرتا فیلتر مهم‌ترین بخش بهترین دستگاه اسپرسو ساز خانگی

عملکرد بهترین دستگاه اسپرسو ساز خانگی

مجموعه امکاناتی همچون نازل و قطعات مختلف که در تهیه قهوه دلچسب نقش دارند عملکرد دستگاه را مشخص می‌کنند. قهوه اسپرسو ساده یا در ترکیب با ماده‌ای دیگر تهیه می‌شود. اگر شما به انواع ترکیبی این قهوه همچون موکا یا کاپوچینو علاقه‌مند هستید دستگاهی اتومات و چندکاره تهیه کنید. هرچه عملکرد دستگاه بهتر باشد قیمت بالاتری دارد.

آسیاب قهوه برای طعم لذیذ اسپرسو

اگر به طعم اسپرسو خود حساس هستید بهتر است به‌دنبال خرید اسپرسوسازی باشید که به آسیاب قهوه مجهز شده است. هر میزان که قهوه آسیاب شده بیشتر در معرض هوا قرار گیرد اکسید شده و طعم واقعی خود را از دست خواهد داد. برخی از دستگاه‌های به آسیاب کوچکی تجهیز شده‌اند که قهوه را در لحظه آسیاب کرده و به نوشیدنی خوش عطر اسپرسو تبدیل می‌کند. در صورتی‌که طالب نوشیدن اسپرسویی متفاوت هستید دست روی بهترین اسپرسو ساز خانگی بگذارید که امکانات گسترده‌ای دارد.

آسیاب قهوه برای طعم لذیذ اسپرسو
آسیاب قهوه برای طعم لذیذ اسپرسو

نازل بخار و فشارسنج قطعه‌ای غیرضروری اما منصحربه‌فرد

احتمالا در کافه‌ها، صدای نازل اسپرسو ساز را زیاد شنیده‌اید. نازل کوچکی که برای تهیه نوشیدنی‌های بر پایه اسپرسو همچون لاته، کاپوچینو، ماکیاتو و غیره به‌کار می‌رود. با این نازل می‌توانید شیر را به دمای مناسب رسانده و بافت غلیظ و فوم‌داری تهیه کنید. هرچه توان دستگاه بالاتر باشد عملکرد نازل بهتر خواهد بود. از سوی دیگر برخی از پرتافیلترها به فشارسنجی مجهز شده‌اند که میزان فشار بخاری که به قهوه وارد می‌شود را نشان می‌دهد.

بسیاری از افرادی که به‌صورت حرفه‌ای قهوه دم می‌کنند مایلند فشار بخار را اندازه‌گیری کرده تا طعم نهایی قهوه همانی باشد که انتظار دارند. اگرچه، نبود فشارسنج چندان مهم نیست و فشار به‌صورت اتومات در دستگاه انجام می‌شود اما پرتافیلترهای دارای فشارسنج می‌توانند قهوه حرفه‌ای‌تری را آماده کنند.

نازل بخار و فشارسنج قطعه‌ای غیرضروری اما منصحربه‌فرد
نازل بخار و فشارسنج قطعه‌ای غیرضروری اما منصحربه‌فرد

نکات مهمی که در خرید بهترین اسپرسو ساز خانگی نقش دارند

هرچقدر که شما سعی کنید اسپرسو سازی با استانداردهای جهانی تهیه کنید باز هم مواردی وجود دارد که ممکن است از آن غافل باشید. اولین نکته این است که آبی بدون رسوب و املاح برای تهیه قهوه استفاده کنید در نتیجه خرید اسپرسو سازی که تصفیه آب دارد می‌تواند در تهیه اسپرسویی خوش طعم موثر باشد.

از سوی دیگر وارمر یا گرم‌ نگهدار امکانی است تا در صورتی‌که فراموش کردید قهوه را سرو کنید، آن را برای شما گرم نگه دارد. امکان تعیین آب در هر شات اسپرسو از دیگر مواردی است که می‌تواند به بهتر شدن طعم قهوه کمک کند.

نکات مهمی که در خرید بهترین اسپرسو ساز خانگی نقش دارند
نکات مهمی که در خرید بهترین اسپرسو ساز خانگی نقش دارند

معرفی چند نمونه از بهترین اسپرسو ساز خانگی

اسپرسو ساز دلونگی مدل BCO431 S

این دستگاه یکی از اسپرسو سازهای چندکاره است که با امکانات حرفه‌ای و مدرن، شما را مجذوب خود خواهد کرد. توان این دستگاه 1750 و فشار بخار آن 15 بار است. با این دستگاه می‌توانید انواع نوشیدنی‌های بر پایه اسپرسو همچون موکا، لاته، کاپوچینو و فرانسه را در مدتی کوتاه تهیه کنید. این دستگاه چندکاره از کیفیت و استحکام بالایی برخوردار است و با بازدهی مطلوب خود برای مصارف خانگی و ادارات گزینه خوبی به‌شمار می‌رود.

در بخش پشتی دستگاه دو مخزن به‌صورت جداگانه طراحی شده که یکی از آن‌ها برای تهیه اسپرسو و دیگری برای آماده کردن قهوه به‌کار می‌رود. همچنین در این دستگاه برای جلوگیری از ریزش قهوه از چکه گیر استفاده شده است. در بهترین اسپرسو ساز خانگی دلونگی، دو نازل قرار داده شده که در ترکیب شیر و بخار و تولید کف شیر با غلظت بالا به‌کار می‌رود. در این مدل می‌توانید دو فنجان اسپرسو به‌طور همزمان آماده کنید یا 10 فنجان قهوه فرانسه داشته باشید.

اسپرسو ساز دلونگی مدل BCO431 S
اسپرسو ساز دلونگی مدل BCO431 S

بهترین دستگاه اسپرسو ساز خانگی؛ نوا مدل 149 NOVA

یکی از برندهای محبوب اسپرسو ساز، نوا است که با ابعادی جمع و جور، کارایی فوق‌العاده‌ای ایجاد کرده است. این دستگاه دارای سیستم کاپوچینوساز است. توان دستگاه 1250 وات و فشار بخار 15بار دارد. ظرفیت مخزن دستگاه 1.5 لیتری طراحی شده و امکان تنظیم فشار بخار با دست وجود دارد. این نوع اسپرسو ساز از پود قهوه استفاده می‌کند و مجهز به آسیاب نیست.

از دیگر ویژگی‌های این دستگاه به قابلیت تولید کف شیر می‌توان اشاره کرد. امکان تهیه انواع نوشیدنی بر پایه اسپرسو همچون لاته، کاپوچینو، موکا، اسپرسو، شیر گرم و آب جوش با 149 NOVA وجود دارد. این دستگاه در حقیقت به دو فیلتر قهوه تک و دبل مجهز شده و قابلیت گرم کردن قهوه را در اختیار شما قرار می‌دهد. این مدل دارای بدنه‌ای از جنس استیل ضدزنگ است و پمپ آبی قوی دارد.

بهترین دستگاه اسپرسو ساز خانگی؛ نوا مدل 149 NOVA
بهترین دستگاه اسپرسو ساز خانگی؛ نوا مدل 149 NOVA

بهترین دستگاه اسپرسوساز خانگی؛ مباشی مدل ECM2016

مباشی یکی از برندهای معروف است که اسپرسو ساز و قهوه‌سازها را با قابلیت‌های گسترده تولید می‌کند. این مدل را بی‌تردید باید یکی از بهترین دستگاه‌های اسپرسو ساز خانگی دانست. بدنه مباشی ECM2016 از جنس استیل ضد رنگ است و وزنی 3 کیلوگرمی دارد. توان دستگاه 1350 وات و فشار بخار ن 15بار است. مخزن این دستگاه 1.1 لیتری طراحی شده است.

با ECM2016 می‌توان نوشیدنی‌هایی همچون لاته، موکا، کاپوچینو و اسپرسو تهیه کرد. از دیگر قابلیت‌های دستگاه می‌توان به سیستم خاموشی خودکار، کنترل در برابر فشار و دمای بالا، سیستم محافظت و کنترل و گرم کن فنجان اشاره کرد. روی دستگاه نمایشگر آماده به کار قرار گرفته است. درون مخزن باید پودر آسیاب شده قهوه اسپرسو ریخته شود.

بهترین دستگاه اسپرسوساز خانگی؛ مباشی مدل ECM2016
بهترین دستگاه اسپرسوساز خانگی؛ مباشی مدل ECM2016

بهترین دستگاه اسپرسوساز خانگی؛ مایر مدل 130

مایر یکی از برندهای معروف اسپرسو ساز است که در دنیا طرفداران زیادی دارد. این مدل اسپرسو ساز 2.5 کیلویی است و به قابلیت‌هایی همچون فیلتر آب، حالت آماده به‌کار، تولید کف شیر و کاپوچینوساز مجهز شده است. توان دستگاه 850 وات است و با پودر آسیاب شده کار می‌کند. فشار بخار دستگاه 20 بار است که مقداری بیشتر از دستگاه‌های معمول بازار به‌نظر می‌رسد.

تنظیم فشار بخار این دستگاه به‌صورت دستی انجام می‌شود. مخزن آب 1.5 لیتری است و صفحه‌ای برای گرم کردن فنجان دارد. به کمک این اسپرسو ساز می‌توان کاپوچینو، آب جوش و اسپرسو تهیه کرد. جنس بدنه دستگاه ترکیبی از استیل و پلاستیک است و قابلیت برنامه‌ریزی ندارد.

بهترین دستگاه اسپرسوساز خانگی؛ مایر مدل 130
بهترین دستگاه اسپرسوساز خانگی؛ مایر مدل 130

بهترین دستگاه اسپرسو ساز خانگی؛ بوش مدل Bosch TES60729RW

بوش یکی از شرکت‌های منحصربه‌فرد تولید لوازم خانگی است که در تولیدات خود بالاترین سطح کیفی را به‌کار می‌برد. این دستگاه بوش به‌طور اتوماتیک کار می‌کند و با توان 1500 واتی به‌خوبی عصاره قهوه را از دانه می‌گیرد. فشار فوق‌العاده 19 بار بهترین خامه و کرم را تولید خواهد کرد. این دستگاه با برنامه‌های خودکار امکان تهیه قهوه دمی، لاته، ماکیاتو، اسپرسو و کاپوچینو را فراهم می‌کند. خروجی قهوه به‌صورت دبل است که دو فنجان را به‌صورت همزمان پر می‌کند.

همچنین اسپرسو ساز بوش دارای آسیابی سرامیکی است که می‌تواند در لحظه دانه قهوه را به نوشیدنی تبدیل کند. در این دستگاه می‌توانید دمای هر نوشیدنی را به‌صورت جداگانه تنظیم کنید. این اسپرسو ساز محصولی کامل است که شما را از خرید وسایل متعدد بی‌نیاز می‌کند.

بهترین دستگاه اسپرسو ساز خانگی؛ بوش مدل Bosch TES60729RW
بهترین دستگاه اسپرسو ساز خانگی؛ بوش مدل Bosch TES60729RW

بهترین دستگاه اسپرسو ساز خانگی؛ نسپرسو مدل Inissia

اگر علاوه‌بر امکانات، طراحی ظاهری دستگاه برای شما اهمیت دارد، نسپرسو مدل Inissia را به‌شما پیشنهاد می‌دهیم. در این دستگاه از پرتافیلتر استفاده نمی‌شود و به‌جای آن قهوه‌ها در کپسولی آماده قرار دارند که برای راه‌اندازی باید خشاب را دورن دستگاه قرار دهید. هزینه این دستگاه کمی بالا است و پیدا کردن کپسول‌های آن چندان کار آسانی نیست اما طعمی بی‌نظیر از اسپرسو را برای شما به ارمغان می‌آورد.

جمع بندی: بهترین دستگاه اسپرسو ساز خانگی

اگر قصد دارید بهترین دستگاه اسپرسو ساز خانگی را تهیه کنید ابتدا باید خواسته خود از دستگاه را در نظر بگیرید. در صورتی‌که شما تمایل دارید دستگاه چندین نوشیدنی بر پایه اسپرسو را برای شما تهیه کند باید مدلی چندکاره و اتوماتیک را خریداری کنید. همچنین توجه به آیتم‌هایی همچون پرتافیلتر، شدت بخار آب، توان دستگاه، نازل و آسیاب اهمیت دارد. جنس بدنه نیز بهتر است مستحکم و از جنسی غیر از پلاستیک باشد. در حال حاضر مدل‌هایی همچون نسپرسو مدل Inissia، بوش مدل Bosch TES60729RW، مایر مدل 130، مباشی مدل ECM2016 و نوا مدل 149 NOVA در بازار بهترین هستند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا