راهنمای استفادهمعرفی محصول

بهترین برند سرخ کن بدون روغن چیست؟

سرخ کن بدون روغن چه مزیت‌هایی نسبت به دیگر سرخ کن‌ها دارد؟ اساسا سرخ کن‌ها یکی از پرفروش‌ترین لوازم خانگی هستند و امروزه در بسیاری از منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند. دلیل این حجم استقبال از سرخ کن‌ها را می‌توان در سرعت و کیفیت تهیه غذا با آن‌ها بررسی کرد.

تا همین چند سال قبل، لوازم آشپزخانه‌ها در چند تابه و قابلمه خلاصه می‌شدند و هنر آشپزی، در پخت لذیذترین غذاها با همان چند وسیله معنا پیدا می‌کرد. اما امروزه به قدری تنوع لوازم آشپزخانه زیاد شده که حتی بانوان علاقمند به آشپزی هم گاهی برخی از این وسایل را نمی‌شناسند.

بیشتر بدانید: ظروف استند داخل کابینتی

در بین ابزار و لوازم خانگی، آن‌هایی که برای سرخ کردن غذا بکار می‌رفتند همیشه با نوعی نگاه منفی روبرو بودند. چرا که عامل بروز چاقی و انواع بیماری‌های قلبی در خانواده‌ها را غذاهای سرخ‌شده‌ای می‌دانستند که با این دست ظروف آشپزخانه تهیه می‌شدند. اما حالا با نسل جدیدی از سرخ‌کن‌ها روبرو هستیم که با عنوان سرخ کن بدون روغن از آن‌ها یاد می‌شود.

اما در مورد این دسته از ظروف تهیه غذا سوالات زیادی وجود دارد. نحوه کار با آن‌ها، چگونگی سرخ کردن مواد غذایی بدون استفاده از روغن و البته، اینکه بهترین برند سرخ کن بدون روغن کدام برند است، جزو مهم‌ترین سوالاتی هستند که ما تصمیم گرفته‌ایم به آن‌ها پاسخ بدهیم.

برای آشنایی کامل با این نوع سرخ کن‌ها، در ادامه مقاله همراه امرسان باشید.

بهترین برند سرخ کن بدون روغن چیست؟
بهترین برند سرخ کن بدون روغن چیست؟

آشنایی با سرخ کن بدون روغن

این وسایل برای گسترش بهداشت تغذیه در میان خانواده‌ها تولید و به بازار عرضه شده‌اند. روغن، یکی از مواد غذایی متداول و رایجی است که اگرچه حرف و حدیث پیرامون آن بسیار زیاد است اما به هر حال در اکثر خانه‌ها به وفور می‌توان ظرف‌های روغن را پیدا کرد.

کارشناسان تغذیه عموما روی خوشی به روغن نشان نمی‌دهند. علی‌الخصوص از زمانی که بحث روغن پالم‌دار در کشور ما مطرح شده؛ توجه جامعه نسبت به این مواد غذایی حساس‌تر نیز شده است. در این وضعیت، وجود وسیله‌ای که می‌تواند بدون نیاز به روغن غذاها را سرخ کند و تحویل ما بدهد؛ موجب شده تا بسیاری برای خرید آن اقدام کنند.

بیشتر بدانید: کاربردهای روغن زیتون

اما قبل از خرید سرخ کن بدون روغن بد نیست که با نوع عملکردش و نحوه استفاده از آن آشنا شوید. این دستگاه محفظه‌ای دارد که مواد غذایی را داخل آن محفظه قرار می‌دهند. اما بجای اینکه آن مواد را با روغن سرخ کند؛ با هوای داغی که حاوی قطرات روغن است این کار را انجام می‌دهد.

در واقع؛ هیچ روغنی به مواد غذایی برخورد نمی‌کند و کیفیت غذا تحت تاثیر این ماده قرار نمی‌گیرد. بلکه، هوای داغ با فشار خود دائما دور مواد خوراکی به گردش درمی‌آید. چون این هوا در خودش قطرات روغن هم دارد، کم کم آن مواد غذایی داخل محفظه از نظر رنگ و طعم تغییر پیدا کرده و به حالت سرخ شده در می‌آید.

چرخیدن هوا به دور محفظه غذا، یک مزیت بسیار مهم برای سرخ کن بدون روغن به شمار می‌رود. چرا که کل آن خوراکی به صورت کامل می‌پزد و دیگر لازم نیست مثل وقتی که غذا را روی تابه و با روغن سرخ می‌کنید؛ نگران باشید که یک طرف غذا بسوزد و طرف دیگرش نپخته یا سرخ نشده باقی بماند.

آشنایی با سرخ کن بدون روغن
آشنایی با سرخ کن بدون روغن

مزایای استفاده از سرخ کن بدون روغن

اولین  فایده استفاده از این وسیله برای سرخ کردن غذا، لذیذ و خوش طعم شدن غذا است. کافی است یک بار این مساله را امتحان کنید. یک ماده غذایی را به دو قسمت تقسیم کنید و یک بخش را با تابه و روغن و بخش دیگر را هم با سرخ کن بدون روغن سرخ کنید.

اکثر افراد پس از انجام این آزمایش، تحت تاثیر طعم و عطر غذایی که با روش دوم تهیه شده است قرار می‌گیرند. مزیت بعدی، در راحتی پخت غذا است. وقتی شما بعنوان مثال می‌خواهید ماهی را با روغن و با استفاده از سرخ کن‌های معمولی طبخ کنید؛ چند مرحله را باید به ترتیب انجام بدید؛ از جمله:

 1. روغن را کف تابه بریزید و صبر کنید تا داغ شود.
 2. ماهی را روی روغن داغ انداخته و مراقب باشید که قطرات داغ روغن داخل چشم‌تان نپاشند!
 3. دائما ماهی را زیر و رو کنید تا هر دو طرفش کامل بپزد و در این حال، مراقب باشید که ماهی نسوزد یا ته نگیرد.
 4. باید حرارت اجاق گاز را دقیق تنظیم کنید و مراقب باشید که روغن مورد استفاده‌تان نسوزد. چرا که اگر این اتفاق رخ بدهد، هم سلامتی خانواده‌تان را به خطر می‌اندازد و هم بوی نامطبوعی کل خانه را دربر می‌گیرد.
 5. نهایتا پس از سرخ کردن ماهی و اتمام کار، باید ظروف را بشویید. اکثر اوقات شستن ظروفی که با استفاده از روغن غذا را داخل آن‌ها سرخ کرده‌اید سخت و وقت‌گیر خواهد بود.

با توجه به تمامی مراحلی که برای کار با سرخ کن‌های معمولی ذکر کردیم، بهتر است بدانید که استفاده از سرخ کن بدون روغن کار شما را بسیار ساده‌تر و سریع‌تر می‌سازد. کافی است مواد غذایی را داخل محفظه قرار بدهید، مقدار بسیار اندکی روغن داخل دستگاه بریزید و منتظر بمانید تا مواد غذایی با چرخیدن هوای داغ حاوی قطرات روغن غذای شما را سرخ و آماده میل کند.

در نتیجه، تا موقعی که غذا آماده صرف کردن می‌شود عملا هیچ مشکل خاصی برای شما بوجود نمی‌آید. از طرف دیگر، این ظروف نیازی به صرف انرژی و زمان زیاد جهت شستشو ندارند. چرا که نه چیزی به کف ظرف چسبیده و نه چربی و آلودگی در داخل آن بوجود آمده است. شستن سرخ کن بدون روغن به سادگی و خیلی سریع انجام می‌شود.

اما از این موارد که بگذریم، تازه به اصل قضیه می‌رسیم. مهم‌ترین مزیت سرخ کن بدون روغن در سالم ماندن مواد غذایی است. گفتیم که روغن ماده غذایی سالمی نیست و حتی سالم‌ترین نوع روغن باز هم مورد تایید بسیاری از کارشناسان و متخصصین حوزه بهداشت تغذیه قرار نمی‌گیرد. اما این وسیله به کم‌ترین میزان روغن نیاز دارد.

برای مثال، فرض کنید اگر برای سرخ کردن یک ماده غذایی با استفاده از سرخ کن‌های معمولی به یک فنجان روغن نیاز داشته باشید؛ این نوع سرخ کن نهایتا به یک قاشق روغن نیاز خواهد داشت. افزون بر آن، روغنی که مورد استفاده قرار می‌دهید نیز وارد بافت مواد غذایی نمی‌شود. بلکه این روغن صرفا به همراه هوای داغ درون محفظه به گردش در می‌آید تا ماده غذایی درون دستگاه بهتر سرخ شود.

در نتیجه این مساله، یک تغییر بسیار بزرگ در الگوی مصرفی خانواده شما بوجود می‌آید. چاقی یک دغدغه بسیار مهم در اکثر جوامع است و علی‌الخصوص وقتی این مشکل برای کودکان ایجاد شود قضیه بسیار حادتر خواهد بود. بنابراین، خانواده‌هایی که دوست ندارند برای هیچ یک از اعضای خانواده –بخصوص برای کودکان‌شان- مشکل چاقی و اضافه وزن بوجود آید بهتر است به فکر استفاده از سرخ کن بدون روغن باشند.

مزایای استفاده از سرخ کن بدون روغن
مزایای استفاده از سرخ کن بدون روغن

راهنمای خرید سرخ کن بدون روغن

جدید بودن این نوع از سرخ کن‌ها باعث شده تا بعضی‌ها با شناخت اندک به سمت خرید آن‌ها بروند. قیمت سرخ کن بدون روغن و امکاناتی که در اختیار شما قرار می‌دهند؛ جزو مهم‌تری مسائلی هستند که حین خرید باید مدنظر قرار بدهید.

قصد داریم در این قسمت و قبل از اینکه به سراغ معرفی بهترین برندهای سرخ کن بدون روغن برویم، تمامی شاخص‌هایی که نیاز است برای انتخاب یک مدل خوب بدانید را به شما آموزش بدهیم.

قابلیت‌های سرخ کن بدون روغن

لوازم برقی خانگی امروزه به قدری پیشرفته شده‌اند که بسیاری از آن‌ها به پیشرفته‌ترین فناوری‌ها و کاربردی‌ترین امکانات مجهز شده‌اند. در نتیجه، هرکسی که به فکر خرید یکی از همین وسایل برقی خانگی است حتما باید بداند که به چه قابلیت‌ها و امکاناتی نیاز دارد و به چه مواردی نیاز ندارد. در این صورت، هم بهترین دستگاه را انتخاب خواهد کرد و هم در عین حال، خریدی اقتصادی را انجام می‌دهد.

قطع کن خودکار، اولین موردی است که در این زمینه می‌خواهیم معرفی کنیم. شما حتی زمانی هم که با سرخ کن معمولی مشغول آشپزی هستید، دائما باید مراقب این باشید که غذا یا خود روغن نسوزند. گاهی با چند ثانیه غفلت، متوجه می‌شوید که غذا کیفیت خود را بر اثر حرارت زیاد از دست داده است. حتی اگر روغن شما هم فقط برای چند ثانیه بیشتر روی حرارت باقی بماند، به کیفیت و سلامت غذا آسیب می‌رساند.

داشتن سبد دوقلو، قابلیت دیگری است که اگر در سرخ کن بدون روغن وجود داشته باشد حسابی کارتان را ساده‌تر می‌کند. در این حالت، شما می‌توانید همزمان دو نوع مواد غذایی را سرخ کنید. حتما موقع آشپزی برای‌تان زیاد پیش می‌آید که بخواهید برای طبخ یک غذا دو جور مواد خوراکی را سرخ کنید.

اگر دستگاه‌تان سبد دوقلو نداشته باشد، مجبور خواهید شد که دوبار پشت سر هم آن‌ها را سرخ کنید که وقت بیشتری از شما خواهد گرفت. اما با داشتن سبد دوقلو، این مشکل کاملا حل خواهد شد. ضمن آنکه بهتر است دستگاه طوری طراحی شده باشد که کار با هر دو سبد راحت باشد و برای باز کردن آن‌ها دچار مشکل نشوید.

قابلیت دیگر، به هم‌زدن غذا بازمی‌گردد. این دستگاه‌ها برای آن که بتوانند به خوبی از پس سرخ کردن مواد غذایی برآیند، نیاز دارند که مواد غذایی را دائما بچرخانند تا هوای داغ به خوبی تمام بخش‌ها را سرخ کند. یک دسته از آن‌ها، دارای قابلیت چرخاندن مواد غذایی هستند. به طوری که شما نیازی نیست کار خاصی انجام بدهید. دستگاه حین رساندن هوای داغ به همراه قطرات روغن به غذا؛ خودش هم سبد را می‌چرخاند و بصورت اتوماتیک مواد خوراکی را کاملا سرخ می‌کند.

دسته دیگری از این دستگاه‌ها، دارای هم‌زن هستند. به کمک هم‌زن طوری عمل می‌کنند که مواد پیوسته در حال چرخیدن و حرکت کردن در کل فضای سبد باشند و حرارت به همه جای آن‌ها برسد. ولی در بسیاری از مواقع دیده شده است که توانایی این هم‌زن‌ها برای کاربران خیلی جالب نیست.

به همین دلیل، توصیه می‌شود حین خرید سرخ کن بدون روغن به این توجه داشته باشید که، یک کف‌گیر هم‌زن خوب نیز همراه با دستگاه ارائه شود. با این هم‌زن، خودتان می‌توانید خیلی خوب مواد خوراکی را بچرخانید و از سرخ شدن کامل تمام قسمت‌ها اطمینان حاصل کنید.

از این قابلیت‌ها که بگذریم، به امنیت خود دستگاه می‌رسیم. این وسیله برقی لازم است تا حرارت را داخل سبد مواد غذایی حسابی بالا ببرد تا هوا به قدری داغ شود که به خوبی غذا را سرخ کند. پس، اگر از نظر عایق‌بندی و قابلیت‌های امنیتی خوب طراحی نشده باشد؛ احتمالا در ادامه دچار مشکل خواهید شد.

بنابراین، موقع خرید با دقت به نحوه عایق‌بندی دستگاه توجه کنید. به جنس دستگیره نگاه کنید و مطمئن شوید از جنسی است که موقع کار کردن سرخ کن داغ نمی‌شود و دست‌تان را نمی‌سوزاند. افزون بر این‌ها، داشتن پایه ضد لغزش و قفل درپوش، موارد دیگری هستند که امنیت شما را موقع سرخ کردن مواد غذایی تضمین خواهند کرد.

راهنمای خرید سرخ کن بدون روغن
راهنمای خرید سرخ کن بدون روغن

تنظیمات

مساله دیگری که بعنوان راهنمای خرید سرخ کن بدون روغن قصد داریم به اطلاع شما برسانیم، درنظر گرفتن تنظیمات دستگاه است. برای خریداران مختلفی پیش آمده که به قدری درگیر زیبایی دستگاه و آپشن‌های آن شده‌اند که فراموش کرده‌اند تنظیمات هم جزو مهم‌ترین مسائلی است که موقع خرید باید در نظر داشت.

مدل‌های ساده، کم‌ترین گزینه را برای تنظیم کردن دارند. در حالیکه؛ مدل‌های دیجیتال را به دقیق‌ترین شکل می‌توانید تنظیم کنید. همچنین، در دسته دوم، نمایشگرهای کوچکی نیز تعبیه شده‌اند تا بدانید که دقیقا تنظیمات روی چه حالتی قرار دارند.

سرخ کن بدون روغن هوشمند هم دسته جدیدتری از محصولات داخل بازار است. نوع هوشمند بسیاری از تنظیمات را بر اساس نوع مواد غذایی، حرارت موجود و بسیاری از کارها بصورت اتوماتیک انجام می‌دهد ولی از آن مهم‌تر، قابلیت اتصال به دستگاه‌های هوشمند را نیز دارد. پس، به کمک این قابلیت می‌توانید اپلیکیشن دستگاه را داخل گوشی موبایل و یا تبلت خود نصب کرده و با آن مراحل طبخ غذا را انجام بدهید.

از همه این مسائل که بگذریم، داشتن چند برنامه سرخ کردن غذا هم می‌تواند آپشن مهمی در بین تنظیمات به حساب آید. با کمک برنامه‌ها خواهید توانست مناسب‌ترین میزان حرارت و بهترین دوره زمانی را برای سرخ کردن، بر اساس نوع مواد غذایی انتخاب کنید. با این کار، خیال‎‌تان راحت است که مثلا اگر می‌خواهید سیب‌زمینی سرخ کنید؛ برنامه‌ای برایش تنظیم می‌کنید که نه اجازه سوختنش را می‌دهد و نه می‌‌گذارد نیم‌پز باقی بماند.

راهنمای خرید سرخ کن بدون روغن
راهنمای خرید سرخ کن بدون روغن

توان مصرفی و گنجایش

در آخر، دو نکته‌ای که اهمیت بسیار بالایی در عملکرد سرخ کن بدون روغن دارند، توان مصرفی و گنجایش سبد آن‌ دستگاه هستند.

سرخ کنی که توان مصرفی‌اش بالا باشد، می‌تواند غذا را در سریع‌ترین زمان ممکن سرخ کند. اساس کار دستگاه‌ها بدین گونه است که شما ابتدا روغن را داخل محفظه مخصوص می‌ریزید و صبر می‌کنید تا روغن داغ شود. پس از داغ شدن روغن، غذا را به داخل دستگاه اضافه کره و صبر می‌کنید تا سرخ و آماده طبخ شود.

اما در برخی از انواع سرخ کن بدون روغن که توان مصرفی پایین است، باید زمان بسیار زیادی را صبر کنید. چرا که وقتی مواد غذایی اضافه می‌گردد، دمای روغن را حسابی پایین می‌آورد.

بعد از توان مصرفی هم، باید به ظرفیت اشاره کنیم. خانواده شما چند نفره است؟ آیا در طول هفته تعداد زیادی مهمان برای‌‌تان می‌‌آید؟ برای هر کدام از این حالات، ظرفیت خاصی مناسب است. این ظروف از نظر ظرفیت به 3 دسته تقسیم می‌شوند:

 1. ظروف کوچک با ظرفیت 1 تا 2 نیم لیتر
 2. ظروف متوسط 2 نیم تا 5 لیتر
 3. ظروف بزرگ 5 لیتر به بالا

اگر ظرفیت به اندازه درست انتخاب شود، حتما بر روی کیفیت نهایی هم اثرگذار خواهد بود. مثلا، اگر شما یک خانواده 3 نفره هستید، بهتر است ظرفیت کوچک را انتخاب کنید. در این حالت، ظرف را به اندازه استاندارد با مواد سرخ کردنی پر می‌کنید و در نتیجه، به بهترین شکل سرخ خواهد شد.

اما اگر خانواده‌ای 5 نفره باشید و بخواهید با سرخ کن بدون روغن 3 نفره برای خودتان مواد غذایی سرخ کنید، تا بخواهید مقدار بعدی را هم سرخ کنید؛ مقدار قبلی که سرخ کرده‌‌اید سرد شده است. بنابراین، مواد غذایی‌تان کیفیتی که باید را نخواهد داشت. یا اگر خانواده‌ای 4 نفره باشید و ظرفی با ظرفیت بزرگ بگیرید، چون بخش زیادی از سبد دستگاه خالی می‌ماند، مواد به خوبی پخته نمی‌شوند.

قابلیت‌های سرخ کن بدون روغن
قابلیت‌های سرخ کن بدون روغن

مهم‌ترین برندها

تا اینجا فقط به نکاتی اشاره کردیم که باید در هنگام خرید و انتخاب کردن از بین برندها به آن‌ها توجه داشته باشید. اما، در این بخش تعدادی از مهم‌ترین برندهای سرخ کن بدون روغن را نام می‌بریم.

 1. سرخ کن فیلیپس (Philips)
 2. سرخ کن دلونگی (Delonghi)
 3. سرخ کن بلک اند دکر (Black & Decker)
 4. سرخ کن میگل (Migel)
 5. سرخ کن کاخلر (Kahler)
 6. سرخ کن ترموزتا (Termosetta)
 7. سرخ کن تامسون (Thomson)
 8. سرخ کن ویداس (Vidas)
 9. سرخ کن همیلتون (Hamilton)
مهم‌ترین برندها
مهم‌ترین برندها

نتیجه‌گیری: بهترین برند سرخ کن بدون روغن

در این مقاله نکاتی را که باید قبل از انتخاب یک دستگاه مناسب جهت سرخ کردن مواد غذایی بدون استفاده از مقدار زیادی روغن بدانید، به شما آموزش دادیم.

مزیت مهمی که دستگاه سرخ کن بدون روغن دارد، در این است که با کم‌ترین میزان روغن غذاها را سرخ می‌کند. قطرات روغن را با هوای داغ به دور مواد غذایی می‌چرخاند تا به خوبی سرخ و آماده میل کردن شود. اما برای اینکه بتوانید هنگام خرید انتخاب خوبی داشته باشید، بهتر است به نکات مختلفی از جمله: امکانات و قابلیت‌ها، ظرفیت، داشتن برنامه‌های مختلف برای سرخ کرن، طراحی زیبا و شیک و… توجه داشته باشید.

قیمت سرخ کن بدون روغن نیز به تمامی مزایا، قابلیت‌ها و امکانات آن‎ بستگی دارد. اما به صورت کلی، قیمت آن بیشتر از سرخ کن‌ها عادی است. ضمنا، داشتن یک گارانتی معتبر هم جزو مواردی است که باید درنظر بگیرید. داشتن گارانتی هرچند باعث افزایش قیمت محصول خواهد شد ولی؛ به نوعی نشان دهنده اصالت کالا است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا